×

Alkalmi munkavállalók

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 47. számában (2001. december 15.)
Alkalmi munkavállalót korábban csak magánmunkáltató foglalkoztathatott, ez 2001. január 1-jétől megváltozott. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy még mindig ők élnek leginkább ezzel a lehetőséggel. Főképp a szezonális munkáknál, a mezőgazdaságban és az építőiparban alkalmaznak fizikai munkára, alacsony végzettségű, alkalmi munkavállalókat.

Alkalmi munkaviszony

Az alkalmi munkavállalókra az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról és az ahhoz kapcsolódó közterhek egyszerűsített befizetéséről szóló 1997. évi LXXIV. törvény (Amtv.) vonatkozik. E foglalkoztatási forma előnye a munkáltató oldaláról nézve az, hogy az adminisztrációs terhek jóval kisebbek, mint a "rendes" foglalkoztatásnál, a munkavállaló pedig biztosítási időt szerez, ami a munka világából tartósan kiesetteknek nem elhanyagolható szempont. Az alkalmi munkavállaló ugyanis egészségügyi szolgáltatásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra és szolgálati időre is jogosult. Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai – kivéve a baleseti táppénzt – azonban nem illetik meg. Mentesül ugyanakkor az ilyen munkavállaló a 3 százalékos egészségbiztosításijárulék-fizetési kötelezettség alól.

Munkáltató

A magánmunkáltató foglalkoztató mellett alkalmi munkavállalót ma már a köztisztviselők jogállásáról szóló és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó munkáltatók is alkalmazhatnak. A köztisztviselőkre és a közalkalmazottakra vonatkozó törvény hatálya alá tartozó munkáltató közvetlenül az alaptevékenysége körébe tartozó feladatokra alkalmi munkavállalói könyvvel munkavállalót nem foglalkoztathat.

Munkavállaló

Alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatható az a természetes személy, aki a tizenhatodik életévét betöltötte. Munkaviszonyt – akár alkalmi munkavállalóként – az is létesíthet, aki a 15. életévét betöltötte, és az általános iskolában, szakiskolában, középiskolában nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat. Az ilyen munkavállaló-tanuló azonban csak az iskolai szünet alatt állhat munkaviszonyban. (A tanköteles fiatal munkavállaló – a gyámhatóság engedélye alapján – művészeti, sport-, modell- vagy hirdetési tevékenység keretében a fentiektől eltérően, 15 éves kora előtt is foglalkoztatható.)

Alkalmi munkavállaló lehet a Magyarországon működő szakiskolával, középiskolával, alapfokú művészetoktatási intézménnyel, felsőoktatási intézménnyel nappali tagozatos tanulói, illetve hallgatói jogviszonyban álló külföldi is.

A jelenlegi szabályok szerint az előnyugdíjban részesülő személy alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyt nem létesíthet.

Az alkalmi foglalkoztatás feltételei

Alkalmi foglalkoztatásnak az minősül, amikor a munkáltató ugyanazzal a munkavállalóval naponta

– legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, és

– egy naptári hónapon belül legfeljebb 15 naptári napig, és

– egy naptári éven belül legfeljebb 90 naptári napig létesít munkaviszonyt,

és a munkavállalónak kifizetett – a munkavállalót érintő levonásokat nem tartalmazó – munkabér (kifizetett munkadíj) egy munkában töltött naptári napra eső összege a kifizetett munkadíj első jövedelemsáv alsó határánál nem kevesebb (1200 forint), de nem több az utolsó jövedelemsáv felső határánál (4000 forint).

A törvény alapján az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszony – kivételes esetben – 5 egymást követő munkanapig egyidejűleg is létesíthető. A munkavállaló több munkáltatónál egy naptári évben összesen csak 120 napot tölthet az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyban.

Alkalmi foglalkoztatásra irányuló munkaviszony a tárgyévre kiadott alkalmi munkavállalói könyvvel (AM-könyv) rendelkező munkavállalóval létesíthető.

A munkaviszony naponként jön létre, a feleknek munkaszerződést nem kell kötniük. Azzal ugyanis, hogy a munkáltató a közteherjegyet beragasztja az AM-könyvbe, a felek között létrejött a munkaszerződés.

A munkaviszony természetesen némiképp eltér az Mt.-beli munkaviszonytól, hiszen az alkalmi munkaviszony rövid időre, egy munkáltatónál évente legfeljebb 90 napra létesíthető, így nincs értelme szabadság kiadásáról vagy fizetés nélküli szabadságról beszélni.

Az alkalmi munkaviszonynak egyszerűbb az adminisztrációja is, gyakorlatilag elég megfelelően kitölteni az AM-könyvet, beragasztani a közteherjegyet, és eleget tenni az adatszolgáltatási kötelezettségeknek.

Az Amtv. alapján az alkalmi munkaviszonyra nem kötelező alkalmazni a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvénynek (Mt.)

  • a pihenőidőre,
  • a rendes szabadságra,
  • a szabadság kiadására,
  • a munkaidő-kedvezményekre,
  • a fizetés nélküli szabadságra,
  • a munkabér megfizetésének, kiszámításának egyes szabályaira,
  • a bérpótlékra,
  • a készenlétre

vonatkozó szabályait.

Közteherjegy

Az Amtv. melléklete meghatározza, hogy az alkalmi munka alapján egy napra kifizetett munkabérhez mekkora közteherjegy társul. A munkáltató a törvény mellékletének második oszlopában ("a közteherjegy értéke") meghatározott értékű közteherjeggyel teljesítheti a társadalombiztosításijárulék-, a nyugdíjjárulék-, az egészségügyihozzájárulás-, továbbá a munkavállalóijárulék-befizetési, illetve -levonási, és a kifizetőre (munkáltatóra) vonatkozó személyi jövedelemadózási kötelezettségét.

A közteherjegy forgalmazása

A közteherjegy nem más, mint pénzügyi célra készült bélyeg, amely kizárólag az alkalmi foglalkoztatáshoz szükséges közterhek megfizetéséhez használható fel. A közteherjegyeket 100, 200, 500 és 1000 forintos címletekben a posta forgalmazza.

Az alkalmi munkavállalói könyvbe beragasztott közteherjegyet a munkáltató úgy értéktelenítheti, hogy arra ráírja a nevét.

A közteherjegyek előállítását, tárolását, kezelését és forgalmazását biztonságosan kell végezni, úgy, hogy illetéktelenek ne férjenek hozzá. Az erre vonatkozó szabályokat az előállító és a forgalmazó köteles kialakítani, és betartásukat folyamatosan ellenőrizni.

A forgalmazás során megrongálódott, megsérült vagy jogszabályváltozás miatt feleslegessé vált közteherjegyeket meg kell semmisíteni. A selejtezés kizárólag selejtezési eljárásban, a Pénzügyminisztérium engedélyével történhet. A selejtezést az erre a célra szervezett, a forgalmazó és a Pénzügyminisztérium munkatársaiból álló bizottság végzi.

A közteherjegy forgalmazójának a következő hónap 15. napjáig elszámolást kell készítenie a havi értékesítésről a Pénzügyminisztérium részére. Az értékesített közteherjegyek ellenértékének a forgalmazási költséggel csökkentett részét a forgalmazó a tárgyhót követő 23-áig átutalja a Magyar Államkincstár által vezetett 10032000-01850073 "Közteherjegy ellenértéke" lebonyolítási számla javára. A Magyar Államkincstár a fenti összegből minden hónap utolsó napján teljesíti az utalásokat, a fennmaradó hányadot pedig az APEH "Személyi jövedelemadó" számlájára utalja.

A közteherjegyet és az ahhoz kapcsolódó bizonylatokat szigorú számadási kötelezettség alá kell vonni.

AM-könyv

Az AM-könyv a munkavállaló alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyának nyilvántartására szolgáló közokirat. Az AM-könyvbe csak a kiállító, illetőleg a munkáltató tehet bejegyzést, a munkavállalónak csak az aláírása szerepelhet a könyvben. Az AM-könyvet a munkavállalónak kell kérelmeznie a lakóhelye, illetőleg tartózkodási helye szerint illetékes megyei (fővárosi) munkaügyi központ kirendeltségétől.

Az AM-könyv kiállítása

A munkavállaló kérelmére a tárgyévet megelőző december 15-étől állítják ki az AM-könyvet. A munkanélküli-járadékban részesülő személy az AM-könyv kiállítását csak annál a munkaügyi központi kirendeltségnél kérheti, ahol munkanélküliként nyilvántartásba vették.

A kiállító a kiadott AM-könyvekről sorszámozott nyilvántartást vezet, amely tartalmazza a munkavállaló személyi adatait, a társadalombiztosítási azonosító jelét és az adóazonosító jelét. Az adatvédelem miatt köteles tájékoztatni a munkavállalót arról, hogy az AM-könyv kiállításáról nyilvántartást vezet, továbbá hogy a taj-számát és az adóazonosító jelét kezeli.

A megyei (fővárosi) munkaügyi központ kirendeltsége és a települési önkormányzat jegyzője megállapodást köthet az AM-könyv kiállítására.

Az AM-könyv leadása

A munkavállalónak a tárgyévet követő január 15-éig le kell adnia az AM-könyvet a kiállítónál. Ezzel egyidejűleg nyilatkoznia kell arról, hogy tagja-e magánnyugdíjpénztárnak (igenlő esetben be kell mutatnia a magánnyugdíjpénztár által záradékolt belépési nyilatkozatot).

Igazolás

A kiállító január 31-ig igazolást ad ki a munkavállalónak, amely tartalmazza a munkavállaló nevét, lakcímét, taj-számát és adóazonosító jelét, az AM-könyvbe ragasztott közteherjegy(ek) alapján számított ellátási alapját, naptári negyedévenkénti bontásban a megfizetett adóelőlegét, a munkaviszony időtartamát, valamint a munkavállaló tájékoztatását arról, hogy igazolás alapján milyen jogok illetik meg és milyen kötelezettségek terhelik. Az igazolásban a munkavállalót arról is tájékoztatni kell, hogy nyilvántartásba vétel céljából továbbították az adatait a munkaügyi központnak, a nyugdíjbiztosítónak és az egészségbiztosítási pénztárnak.

A magán-nyugdíjpénztári tag esetében az adatszolgáltatásnak külön kell tartalmaznia a pénztári tagság fennállása alatti munkaviszony időtartamát és az ellátási alap összegét is.

A települési önkormányzat jegyzője az adatokról közvetlenül értesíti az illetékes megyei (fővárosi) munkaügyi központ kirendeltségét, az adattovábbítás (adatszolgáltatás) ennek a szervnek a feladata. A nyugdíj-biztosítási igazgatóság (kirendeltség) az adatszolgáltatás alapján a saját nyilvántartásában rögzíti ezeket az adatokat, és ennek megtörténtéről, valamint a magánnyugdíjpénztár javára történő átutalás mértékéről a munkavállalót évente március 31-ig értesíti.

Az AM-könyv őrzése

A munkavállalónak a munkavégzés helyén kell tartania az AM-könyvét. A munkavállaló megállapodhat a munkáltatóval abban, hogy a munkavégzés helyén a munkáltató őrzi az AM-könyvet.

Munkáltatói nyilvántartás

A munkáltatót az alkalmi foglalkoztatás esetén nem terheli a társadalombiztosítási jogszabályokban előírt nyilvántartási és bejelentési kötelezettség. A munkáltató olyan nyilvántartást köteles vezetni, amely tartalmazza a munkavállaló adatait, az AM-könyv sorszámát, a lerótt közteherjegy értékét, a nettó kifizetés összegét, valamint a munkavállaló aláírását.

Az AM-könyv kitöltése

Az AM-könyv első oldala a munkavállaló személyi adatait (név, leánykori név, anyja neve, születési hely, idő, nap), taj-számát tartalmazza, amelyet a kiállító szerv személyi igazolvány (nem magyar állampolgárságú személy esetén az útlevél), illetve taj-számot tartalmazó hatósági igazolvány alapján állít ki.

A munkáltatónak a munkavállaló munkába lépésekor – naponként – az AM-könyvben a munkáltató neve és lakóhelye, a munkavégzés helye és napja, a munkakör, a kifizetendő munkadíj rovatokat kell kitöltenie. A közteherjegy helyén a munkáltató az aláírásával igazolja a munka megkezdésének a tényét. A munkáltatónak naponta a munkavégzés befejezésekor a közteherjegyet be kell ragasztania a megfelelő rovatba, és ezt követően azt aláírásával kell érvényesítenie (például ha a kifizetett munkadíj 1200 és 1599 forint között van, a közteherjegy értéke 1200 forint, az ellátási alap pedig 1700 forint). A munkavállalónak naponként az AM-könyv megfelelő sorában kell aláírásával igazolnia a munkavállalás tényét.

Adózási szabályok

A közteherjegy forgalmazójának a közteherjegy ellenértékéből le kell vonnia a forgalmazási költséget, s a maradékot át kell utalnia a Magyar Államkincstárnak. A kincstár ebből az összegből 40 százalékot a Nyugdíj-biztosítási Alapnak, 26 százalékot az Egészségbiztosítási Alapnak, 6 százalékot a Munkaerő-piaci Alapnak utal át.

A munkavállaló bérjövedelmeként a kifizetett munkadíj sávjához tartozó ellátási alapot, befizetett adóelőlegként az ellátási alap 20 százalékát kell figyelembe venni.

A számviteli elszámolás szempontjából a kifizetett munkadíj és a közteherjegy értékének együttes összegét személyi jellegű egyéb kifizetésként kell elszámolni.

Az alkalmi munkából származó bérjövedelmet nem kötelező bevallania annak a magánszemélynek, akinek ez a jövedelme kevesebb, mint évi 350 ezer forint, és nyugdíjon vagy a személyi jövedelemadóról szóló törvény értelmében azzal azonosan adózó jövedelmén kívül más, Szja. szerinti adóbevallás alá eső adóköteles jövedelme nem volt.

Munkanélküliek alkalmi foglalkoztatása

Ha a munkanélküli-ellátásban részesülő személy alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkezik, akkor alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyát nem kell előre bejelentenie, de alkalmi munkavállalói könyvét a munkanélküli-ellátás számfejtése előtt a munkaügyi központ kirendeltsége által megjelölt időpontban be kell mutatnia.

A munkaügyi központ szünetelteti a munkanélküli-járadék folyósítását azokra a napokra, amelyeken a munkanélküli-járadékban részesülő személy az AM-könyv szerint munkát végzett. A munkaügyi központ kirendeltsége ebben az esetben a munkanélküli-járadékot – erről szóló külön határozat nélkül – a munkavégzés napjaira járó munkanélküli-járadék összegével csökkentett összegben folyósítja.

Támogatások

Támogatás nyújtható annak a munkaadónak, aki vállalja, hogy alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkező munkavállalót foglalkoztat. A támogatás mértéke a foglalkoztatott AM-könyvébe a munkaadó által a naptári negyedévben beragasztott közteherjegyek együttes összegének 50 százaléka.

A támogatásnak azonban feltétele, hogy a munkaadó által a munkavállaló AM-könyvébe beragasztott közteherjegyek együttes összege a naptári negyedévben elérje a tízezer forintot.

A támogatás iránti kérelmet a naptári negyedévet követő hónap utolsó napjáig a 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet 2. számú mellékletében meghatározott formában a foglalkoztatottakat munkanélküliként nyilvántartó kirendeltséghez, több kirendeltség esetén a legtöbb foglalkoztatottat munkanélküliként nyilvántartó kirendeltséghez kell benyújtani.

A támogatást ma már nemcsak az olyan foglalkoztató igényelheti, aki jövedelempótló támogatásban részesülő, vagy részesült munkanélkülit foglalkoztat, hanem ez a támogatási forma minden AM-könyvvel rendelkező munkanélküli után jár.

A 23/2001. (IX. 7.) GM rendelet a támogatás szabályait hozzáigazította az új rendelkezésekhez, megváltozott a kérelem benyújtásához szükséges űrlap is.

A kérelmet mellékletével együtt

– a naptári negyedévet követő hónap utolsó napjáig,

– a foglalkoztatottakat munkanélküliként nyilvántartó kirendeltséghez, több kirendeltség esetén a foglalkoztatottak többségét, ennek hiányában a legtöbb foglalkoztatottat munkanélküliként nyilvántartó kirendeltséghez; ha ezek a szabályok nem alkalmazhatók, a rendelet függelékének 1.1. pontjában megnevezett személyt munkanélküliként nyilvántartó kirendeltséghez kell benyújtani.

A támogatás csak az olyan személy foglalkoztatásához nyújtható, akit a munkaügyi központ kirendeltsége munkanélküliként tart nyilván. A foglalkoztatni kívánt személy munkanélküliként történő nyilvántartásba vételét a munkaadó a munkavállaló nyilatkozata, a "Munkanélküliek kiskönyve", illetve a munkaügyi központ igazolása vagy egyéb hitelt érdemlő okirat alapján vizsgálja.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem