Hírlevél
Visszahívást Kérek



Ajánlatot Kérek

Jelentkezés

Partnereink






Húsvét hétfő munkaszüneti nap, húsvét vasárnap nem: ünnepnapon is lehet munkaügyi ellenőrzés!

Húsvéthétfő munkaszüneti nap, mely napon a munkavállalóknak fő szabály szerint nem kell munkát végezni. A Munkaügyi Felügyelőségek ún. főmunkaidőn kívül végzett hatósági ellenőrzései a munkaszüneti napok környékén gyakoriak, erre való tekintettel szedtük csokorba, hogy mikor jogszerű és mikor nem a munkaszüneti napon történő foglalkoztatás.


Mely napok számítanak munkaszüneti napnak a hatályos munkajogi szabályok szerint?

A munkavállalónak fő szabály szerint nem kell munkát végeznie munkaszüneti napon. A Munka Törvénykönyve összesen tíz napot sorol fel, melyek a magyar történelem, az egyházi hitélet legfontosabb dátumaihoz, továbbá olyan, az egyetemes kultúrában ünnepnapként számon tartott eseményekhez kötődnek: január 1., március 15., húsvéthétfő., május 1., pünkösdhétfő., augusztus 20., október 23., november 1., és december 25-26.

Ki foglalkoztatható munkaszüneti napon?

Munkaszüneti napon a munkavállaló csak megszakítás nélküli munkarendben, vagy rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál, illetve munkakörben volt foglalkoztatható. Azonban a 2009. január 1-től megváltozott munkajogi szabályok értelmében munkaszüneti napra munkavégzés rendelhető el az információtechnológiai és informatikai eszközzel külföldre történő szolgáltatásnyújtás kapcsán, illetve külföldi kiküldetés esetén, ha a kiküldetés helye szerint irányadó jog ezt nem tiltja.

Mi az a megszakítás nélküli munkarend?


Megszakítás nélküli munkarendről beszélünk, ha a munkáltató működése naptári naponként hat órát meg nem haladó időtartamban, illetve naptári évenként kizárólag a technológiai előírásban meghatározott okból, az ott előírt időszakban szünetel és a munkáltató társadalmi közszükségletet kielégítő alapvető szolgáltatást biztosít folyamatosan, vagy a gazdaságos, illetve rendeltetésszerű működtetés – a termelési technológiából fakadó objektív körülmények miatt – más munkarend alkalmazásával nem biztosítható.

Ki minősül rendeltetése folytán munkaszüneti napon is üzemelő munkáltatónak?

A munkáltató, illetve a munkakör akkor minősül a munkaszüneti napon rendeltetése folytán működő munkáltatónak, illetve munkakörnek, ha a tevékenység során nyújtott szolgáltatás e napon történő rendszeres igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó helyben kialakult, vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásokból eredő igény alapján, vagy az élet, egészség, testi épség, továbbá a vagyontárgyak védelme érdekében kerül sor.

Ünnepnapon is lehet munkaügyi ellenőrzés?

A munkaügyi hatóság munkájával kapcsolatos tévhit, hogy a munkaügyi felügyelők – mint általában a köztisztviselők - hétfőtől péntekig 8.00-16.30-ig dolgoznak, hétvégén, munkaszüneti napon nem.

Ezzel szemben a valóság az, hogy a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által év elején kiadott ellenőrzési irányelvben is kiemelésre került, hogy a hivatali időn túli ellenőrzések számát növelni kell.

Munkaszüneti napon történő jogszerűtlen foglalkoztatás esetén mire számíthat a munkáltató?

Ha a munkaügyi ellenőrzés során megállapításra kerül, hogy a munkaszüneti napon történő foglalkoztatás jogszerűtlen, a munkaügyi felügyelő helyszíni intézkedés keretében megtiltja a további munkavégzés, és attól függően, hogy hány főt érintett munkaügyi szabálytalanság a későbbiek során munkaügyi bírság kiszabására kerül sor.

A munkaszüneti napon történő jogszerűtlen foglalkoztatás olyan súlyú munkaügyi jogsértés, mely tekintetében már egy fő munkavállalót érintően is kötelező a munkaügyi bírság kiszabása a 2009. július 1. napjával megváltozott szabályok értelmében.

Vissza
2010. március 17. @ 11:54:38
Hozzászólások: 3

2012. március 29. @ 22:53:28

Szabó Zsuzsa
(Vendég)

Tisztelt Illetékes!

Azt szeretném megtudni, hogy ha a munkanapom (12 órába dolgozom) ünnepnapra esik és este 6-ra kénne bemennem dolgozni, éjfélre behívhatnak-e.

Válaszát előre is köszönöm!

2014. április 24. @ 21:34:22

ambrus sándor
(Vendég)

Mióta munkaszüneti nap Húsvét hétfő?

2016. február 04. @ 12:41:16

Janik Tamás
(Vendég)

 

Isten barmai, miért nem olvassátok el a 4. bekezdést?

 

102. § (1) Munkaszüneti nap: január 1., március 15., húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26.

(2) Munkaszüneti napra rendes munkaidő a 101. § (1) bekezdés a)-c), g)-h) pontban meghatározott esetben osztható be.

(3) A munkáltató vagy a munkakör akkor minősül a munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek, ha

a) a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján, vagy

b) baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem érdekében kerül sor.

(4) A munkaszüneti napra vonatkozó beosztási szabályokat kell megfelelően alkalmazni, ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, továbbá a húsvét- és a pünkösdvasárnap tekintetében.

Új hozzászólás

* Név:

* Szöveg:

* Szó hitelesítés:
Hitelesítéseképpen írd be a képen látható karaktersort a szövegmezőbe.
(Figyelj a kis és nagybetűkre!)

image



* A csillaggal jelölt adatok kitöltése kötelező.
Munkaügyi segédlet
Sajtómegjelenések
Publikációk
Figyelemfelhívás

NAV ellenőrzési irányelvei (2011)

Részletek >>

 

Változik a FEOR jövőre (2011)

 

Részletek >>>

 

OMMF ellenőrzési irányelvei (2010)

Részletek >>>

 

APEH ellenőrzési irányelvei (2010)

külön kiemelve a foglalkoztatásra vonatkozó ellenőrzési területek

Részletek >>

 

Kapcsolat

BDO Magyarország HR Kft.
1103 Budapest, Kőér u. 2/A.
adószám: 14090358-4-42
telefon: 06-1-235-30-10
 
Máriás Attila
vezető munkaügyi tanácsadó
attila.marias@bdo.hu
 
Jamniczky Andrea
HR partner, ügyvezető
andrea.jamniczky@bdo.hu