szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újra népszavaztattuk Sopron és Ágfalva lakóit arról, hogy településük Magyarországhoz vagy Ausztriához tartozzon-e. Videó az álnépszavazásról.

1921-ben a soproniak és a környező települések arról szavazhattak, hogy Magyarországon maradnak vagy Ausztriához csatlakoznak. A soproniak akkor Magyarországot választották, és ez meghatározta az egész régió sorsát, hiszen például Ágfalva lakói akkor hiába voksoltak a szomszéd országra, összesítésben a város túlnyomó többsége, hetven százalék fölötti igenje döntött a térségről. Idén, 90 évvel az események után, álnépszavazást tartottunk a két településen, és meglepő módon alig-alig változtak az eredmények: majdnem ugyanakkora arányban mondanak ma is igent Magyarországra a soproniak (24:5), mint 1921-ben; és majdnem ugyanolyan arányban választanák Ágfalván Ausztriát az ottaniak (8:3), mint kilencven éve. Összesítve pedig ma is 27:13 arányban nyerne Magyarország – ha a két település adatait összeadjuk.

Ágfalván nagyon sok német nemzetiségű embert a második világháború után kitelepítettek, rokonaik közül ezért sokan a szomszédos osztrák falvakban, városokban élnek ma is. Talán ez is magyarázza, hogy a község lakói érzelmileg is kötődnek Ausztriához, nem csak dolgozni járnak át a szomszédba. Ami a soproniakat illeti, bár Magyarországot választották, sokan tépelődtek közben. A legjobban talán az a helybeli fejezte ki a városbeli hangulatot, aki így gondolkodott: „Ha a szívére hallgat az ember, akkor ezt írja. A többi részét nem mi szúrtuk el…”

Szegő Iván Miklós Kult

A "Retyezáti Rambó" és az emlékezetes népszavazás

A 90 évvel ezelőtti soproni népszavazás előtt magyar különítményesek vették át időlegesen az uralmat a nyugat-magyarországi területeken. Egyikük egészen fantasztikus pályát futott be az 1910-es és 1920-as években, amikor Erdélyből hirtelen Nyugat-Magyarországon találta magát.

Szegő Iván Miklós Tech

Még Trianonnál is lehetett volna rosszabb

Kilencvenegy évvel ezelőtt, 1920. június 4-én aláírták a trianoni békeszerződést, pontosabban békediktátumot, amely Magyarországból – Horvátország nélkül számítva – korábbi területének 33 százalékát sem kitevő országot faragott. A lakosok száma 7,6 millióra apadt az addigi 18,3 millióról.

Szegő Iván Miklós Kult

Trianon utáni területi nyereség: hogyan ravaszkodtuk ki Sopront?

Sopronban és környékén 1921-ben népszavazást tartottak, amely kimondta, hogy a terület Magyarország része marad. Miközben a magyar különítményesekkel, a népszavazás lebonyolításával és befolyásolásával azóta is sokat foglalkoztak, addig a referendumhoz vezető diplomáciai manőverekről kevesebb szó esik. Mementó-sorozatunk e részében ezeket a tárgyalásokat elevenítjük fel.