szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az állásinterjúk a jelentkezők számára valóságos tojástáncok. Egy rossz mondat is azonnal romba dönthet minden esélyt. Az alábbiakban néhány igazi esélygyilkos fordulatra hívjuk fel a figyelmet.

Az állásinterjúk általában jelentős stresszel járnak, még akkor is, ha a gyakorlott és fegyelmezett emberek kifelé rezzenéstelen arcot mutatnak, sőt lazán, komfortosan viselkednek. De az, akinek nagy a tét, akaratlanul is hibákat véthet, s tönkreteheti az esélyeit egy rosszul sikerült megjegyzéssel, hibás válasszal vagy ostoba kérdéssel.

1. Belépő ostobaságok
Mindenki előtt ismert, hogy a bizonytalan kimenetelű várakozás a legrosszabb. A bizonytalanságnál még a számunkra kedvezőtlen bizonyosság is jobb. Azaz többnyire reflexszerűen igyekszünk lerázni magunkról a stresszt, mint kutya a vizet. A felvételi beszélgetések megkezdése már önmagában is jelentősen oldja a stresszt, de éppen ez a periódus, amikor a felszabadultság keveredik a feszültséggel a legvalószínűbb periódusa a hibázásnál. Ha az ember nem vigyáz képes olyan idétlennek mutatkozni, ami teljesen tönkreteszi az esélyeit. A filmkomédiákban ilyenkor szokás orra esni a szőnyeg rojtjában, kávéval leönteni a beszélgetőpartnert vagy szarvas ostobaságokat mondani. Szigorúan tilos ilyenkor személyes megjegyzéseket tenni. (Például: Ilyen szép hölggyel biztosan könnyű lesz végigbeszélni a nehéz kérdéseket is. Vagy: Ilyen szépszál embertől a legnehezebb kérdést is könnyebb szívvel lehet fogadni.) Nem tudható ugyanis, hogy a személyzetisek milyen beállítottságú emberek, a bókot a gyengeség jelének veszik, örülnek neki, sértően személyeskedőnek vagy szimpla hülyeségnek értékelik. A beszélgetést bevezető egy-két percet inkább semleges témával kell kitölteni. Lehet beszélni az időjárásról, a városban tapasztalható forgalomról vagy a találkozó színhelyét függően a környezetről.

2. Túlbuzgóság
A túlzott megfelelni vágyás időnként lehetetlen viselkedésbe csap át. A feltett kérdésekre, ha lehet tömören, de informatívan kell válaszolni. Aki elkezd a részletekről lefetyelni, s ekképpen igyekszik kimutatni együttműködési készségét, minden újabb szóval újabb és újabb szeletet csap le az esélyiből. A szószátyárság többnyire elfogadhatatlan a munkaadók számára, akik megbízható embereket szeretnek maguk körül látni, s nem olyanokat, akik mindent kikotyognak. Másrészt a sok beszéd bizonytalanságot, önbizalomhiányt, néha pedig kórosan sok önbizalmat jelez. Továbbá, aki nem képes tartani a száját, annak arra sincs ideje, hogy a másik mondanivalójára figyeljen, ez pedig az együttműködési képesség hiányát jelezheti. Azaz a túlbuzgó emberek a legtöbbször valójában megbízhatatlanok. Aki ilyen látszatba kerül, annak szinte azonnal nullázódnak az esélyei.

3. Kérkedések
Ha valaki önön nagyszerűségét túlságosan hosszan vagy túlságosan színesen ecseteli, könnyen búcsút inthet a hitelének. A kérkedést látva ugyanis a személyzetisek akár azt is gondolhatják, hogy a jelölt hiányzó önbizalmát kívánja eredményeinek nagyzó bemutatásával elleplezni. De a kérkedés jellemhibára is utalhat, ami egy csapatmunkás számára rossz ómen, egy vezetőtől pedig elfogadhatatlan. A kérkedők nagyon hajlamosak a körültekintést mellőző hibás döntésekre. Túl nagy a kockázat alkalmazni őket.

4. Nagymenő ismerősök citálása
A kérkedés minősített estének tekinthető a befolyásos ismerősök gyakori felemlegetése. Aki ezt hallgatja, annak olyan érzése van, hogy a jelentkező nem is a saját érdemei, hanem kapcsolatai révén, ismerősei befolyása segítségével akarja megkapni az állást. Egyrészt mindenki azt mond, amit akar állítólagos ismerőseiről, másrészt aki már egy felvételi beszélgetésen a nagymenő haverokkal jön, az a munkája közben is az ő hátuk mögé húzódhat, ha a felelősségvállalásról van szó. Arról nem is beszélve, hogy ki tudja, lehet-e jót várni egy ilyen embertől a vállalati szervezeti játékokban. Ugyanakkor nagyon fontos egy állás elnyeréséhez, hogy egy szakember kikkel dolgozott korában, milyen szakmai iskolákban nevelkedett. Ezért a szakmai kapcsolatait feltárhatja, de ezek sohasem jelenthetnek hivatkozási alapot.

5. A pénz emlegetése
A pénzről nem szerencsés beszélni azelőtt, hogy az álláskínáló szóba hozza. Túlzott anyagiasságot jelez. Ráadásul sokan vannak, szívesen mondanak ilyen mondatokat: „Én profi vagyok. Ennek megvan az ára. Azaz megvannak a minimális fizetési elvásásaim.” Hát ez minden csak nem profizmus. Akinek ugyanis azonnal a pénz jár a fejében, az nem a feladatára koncentrál. Márpedig egy profit elébb a feladat érdekli, s csak ennek ismeretében beszél a fizetségről. Ha azonban már a tárgyalások eljutottak abba a fázisba, ahol a pénzről kell beszélni, akkor az ember védje meg az érdekeit. A túlzott követelések azonban itt sem célravezetők. Nem csak az anyagiasság negatív árnya miatt, hanem mert akinek sokat fizetnek attól sokat is várnak. Ha a gyakorlat nem igazolja a kiugró fizetést, annak könnyen útilapu a vége.

6. Bezzeg…
A „bezzegek” jellemtípusát alighanem mindenki jól ismeri. Nem a világhoz képest határozzák meg önmagukat, hanem a világot határozzák meg önmagukhoz képest. Valami oknál fogva úgy érzik, hogy az a dolgok normális folyása, ahogy velük történt, s ami ettől elétér az rossz, de legalább is alacsonyabb rendű vagy kevesebbet ér. Az olyan kezdetű mondatok, hogy „Az én jelenlegi cégemnél…” nem sok jóra vezetnek. Azokat a cégeket ugyanis, amelyeket emleget, már vagy elhagyta, vagy éppen most akarja elhagyni valamiért, másrészt azt a vállalatot helyezi negatív kontextusba, amelyikhez éppen tart. Fordítva sem sokkal jobb a helyzet, azaz ha a jelenlegi, vagy korábbi munkaadóit tűnteti fel negatív színben a most megcélzott vállalattal szemben. Ez ugyanis a lojalitás teljes hiányéra utal, amit minden munkaadó egységesen utál.

7. Őrült kérdések
A vállalati személyzetiseknek egész gyűjteményük van a felvételre jelentkezők őrült kérdéseiből. Némelyik a tárgyalások gyors felfüggesztéséhez vezet. Csak néhány ízelítőül:
– Ki ez a rozzant vénember a képen? – mutatott a jelölt a cég alapítójának portréjára.
– Mondja, itt mindenkinek ilyen jó hátsója van? – kérdezte a jelölt a személyzeti igazgatónőt.
– Maguk mindig ezt a moslékot eszik? – kérdezte a személyzetist a jelölt az üzemi étkezdében elköltött munkaebéd után.
– Hogyan képesek életben maradni a piacon, ha egyetlen jó szakemberük sincs? – érdeklődött a jelölt a cég személyzeti politikájáról.
– Nekem is ilyen lepukkant irodában kell majd üldögélnem? – adott hangot félelmeinek a jelölt a személyzeti osztályon körbetekintve.

hvg.hu Karrier

Hat tipp a munkaidőben folytatott álláskeresésre

Az álláskeresés teljes munkaidős elfoglaltság. Magyarán, ha valaki igazán új pozíciót akar találni, annak folyamatosan észben kell tartania a célját. De ezt munka mellett kivitelezni cseppet sem egyszerű, így nincs más, mint a két tevékenységet összehangolni, illetve úgy intézni, hogy külső szemlélő – például a főnök, vagy a mindig éber beosztottak – számára ebből mi sem látsszon.

hvg.hu Karrier

Nyári tippek karrierépítőknek

Egyes felmérések szerint a magyar munkavállalók jelentős része nem mer hosszabb szabadságra menni, mert fél, hogy elveszíti az állását. Bár erre a jól képzett embereknek kevésbé kell számítani, de az elméleti lehetőséget érdemes számba venni, s felhasználni a karrierépítésben.

hvg.hu Karrier

Mit javasolnak a HR-esek az állásinterjúra?

Mire is vágynak az állásinterjún Téged faggató szakemberek, az unalomig ismételt pontosság, ápoltság és felkészültség mellett? Olvasd el tippjeinket, s légy te a kiválasztott!

hvg.hu Karrier

Mely szavak szerepeljenek az önéletrajzodban?

A jó állásokért óriási a verseny. Azonban egy kis ügyeskedéssel biztosíthatod, hogy a beküldött önéletrajzok tengeréből a tiéd mégiscsak jobban szem előtt legyen. Néhány kifejezés, amelyre minden személyzetis felkapja a fejét.

hvg.hu Karrier

Hányat kérdezz az állásinterjún?

Nem csak téged „vizsgáztatnak” az állásinterjún, te is teszteled, hogy milyen munkakörnyezet az, ahol reményeid szerint dolgozni fogsz. Természetesen feltehetsz kérdéseket, azonban csak óvatosan, sehol sem szeretik ugyanis, ha valaki túl sokat faggatózik.

hvg.hu Karrier

A tökéletes állásinterjú ismérvei

Nem csak állásinterjú közben kell magadból kihozni a maximumot, a felkészülést már jóval hamarabb meg kell kezdeni. Tippjeink segítségével bármilyen helyzetben könnyedén érvényesülhet.

hvg.hu Karrier

Önbizalom és kommunikáció a sikeres karrier titka

Ha figyelmesen végighallgatod beszélgetőpartenereidet, s tudod, hogy mikor milyen kérdést kell feltenni, sikeres kommunikátorrá válhatsz, néhány szimpla módszerrel pedig megnövelheted kommunikációs önbizalmadat, s ezzel jelentősen felgyorsíthatod az utadat felfelé a karrierlétrán.

Orbán a tények ellenére terjeszti az álhírt a Kossuthon, hogy Fico merénylője baloldali és háborúpárti

Orbán a tények ellenére terjeszti az álhírt a Kossuthon, hogy Fico merénylője baloldali és háborúpárti

Besárgult az ország: jégesőre és viharos szélre kell számítani a hosszú hétvége előtt

Besárgult az ország: jégesőre és viharos szélre kell számítani a hosszú hétvége előtt

Közel 60 milliárd euróval pörgeti fel villanyautós projektjeit a Honda

Közel 60 milliárd euróval pörgeti fel villanyautós projektjeit a Honda

ESET: Orosz hackerek hatoltak be egy európai ország külügyminisztériumának rendszereibe

ESET: Orosz hackerek hatoltak be egy európai ország külügyminisztériumának rendszereibe