szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Most induló sorozatunkból kiderül, milyen kilátásaik vannak az egyes szakmák képviselőinek Magyarországon. Először a vezető irányítókat vesszük górcső alá: mennyit kap havonta egy gazdasági szervezet vezetője, és ezért mit kell tennie? Összefoglalóink a HVG Kiadó gondozásában megjelent Szakmák Könyve adatain alapulnak.

Az Európai Unió országaiban – az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat 1998 és 2006 közötti, államonként eltérően hézagos adatai szerint – általában csökkent a vezető irányítók létszáma, de ahol emelkedett, ott látványosan. Magyarország a maga 30 százalék körüli növekedésével a foglalkoztatottak számát növelők alsó mezőnyében helyezkedik el, ennél nagyobb mértékben nőtt a főcsoportlétszám például Finnországban, Litvániában, Németországban és Szlovákiában.

A magyar vezető irányítók összlétszáma 1999 és 2006 között – egy 2002-es kisebb visszaesést kivéve – folyamatosan nőtt. Ez idő alatt a nő vezetők száma kissé jobban gyarapodott, mint a férfiaké, ám a nemek közötti arány lényegében nem változott, tíz vezető irányítóból továbbra is hat-hét férfi.

© sxc.hu
A magyar vezető irányítók az Európai Unió statisztikáiban 2003-ban és 2004-ben évi mintegy 15 ezer euró egy főre jutó átlagkeresettel szerepelnek. Az e körben adatot nem minden országról tartalmazó Eurostat-kimutatás szerint Németországban és Izlandon a főcsoport-átlagkereset csaknem ötszöröse volt a magyarnak, Nagy-Britanniában a négyszerese, s több más országban is meghaladja a háromszorosát. A magyarországinál alacsonyabb volt az átlagkereset Lengyelországban és Szlovákiában. A magyar vezető irányítókat a keresetük átlagos növekedése az uniós középmezőnybe utalja, az itthoni növekedési arányt 2000 és 2004 között jóval meghaladta például Finnországé, Portugáliáé és Szlovákiáé, alacsonyabb értéket Málta és Nagy-Britannia produkált.

Az e foglalkozási körbe sorolható állások betöltéséhez általában felsőfokú végzettségre van szükség. 2006-ban Magyarországon évi 400–700 ezer forintra becsülték a felsőoktatásban részt vevő hallgatók saját kiadásait (főleg taneszköz-, utazási, étkezési és lakásköltség + 2006-os árakon a 2007-től bevezetendő tandíj), függően attól, az ország mely településén tanulnak, és milyen szakon, illetve alap- vagy mesterszinten. Az egy hallgatóra jutó állami kiadásokat 2006-ban évi 400–550 ezer forintra taksálták.

KERESETEK

A szakmakör
IDE TARTOZÓ FOGLALKOZÁSOK:
● cégvezető
● elnök
● elnök-vezérigazgató
● igazgató
● igazgatóhelyettes
● igazgatósági elnök
● ügyvezető
● ügyvezető igazgató
● vezérigazgató
2005-ben e foglalkozási körben átlagosan havi 420 ezer forintot, átszámítva átlagosan évi mintegy 20 200 eurót kerestek (az összes foglalkozási ág átlaga mintegy 150 ezer forint, évi 7200 euró). Ezzel a gazdasági szervezeti vezetők a kereseti felső középmezőny éllovasai a magyar vezető irányítói foglalkozás-főcsoporton belül, amely az Európai Unió statisztikáiban 2003-ban és 2004-ben évi mintegy 15 ezer euró egy főre jutó átlagkeresettel szerepel.

A gazdasági szervezeti vezető foglalkozásúak havi alapbére és bruttó keresete 2000-ről 2005-re nagyjából egyenletesen nőtt, összesen mintegy a harmadával, de ezen belül kissé csökkent az alapbéren felüli keresetrészek hányada.

A megyénkénti eltérések hasonlóak voltak, mint az összes hazai foglalkozási ág átlagában (eszerint 7 megyében átlagos volt a kereset, 12-ben átlag alatti, s csak a fővárosban átlag fölötti). A gazdasági szervezeti vezetők körében szintén a fővárosiak vitték haza a legtöbbet, itt a havi kereset átlagosan több mint 100 ezer forinttal múlta felül az országos átlagot, a 420 ezer forintot. Több mint 100 ezer forinttal maradt az országos átlag alatt Tolna, Bács-Kiskun, Baranya, Békés és Somogy megye, Csongrádban pedig 250 ezer forint körül alakult az átlag.

A nők e munkakörben is kevesebbet kerestek a férfiaknál, átlagosan mintegy 90 ezer forinttal. A nem minden korosztályra releváns adatok szerint 2005-ben a fiatal nők lemaradása nagyobb arányú volt, mint az idősebbeké.
Piaci esélyek (Oldaltörés)

MUNKAERŐPIAC

A gazdasági szervezeti vezető foglalkozási körbe tartozók 2005-ben nagyjából felerészben alkalmazottak, a kor előrehaladtával egyre csökkenő arányban: 50 év fölött tízből már inkább csak négy volt alkalmazott. A foglalkoztatottaknak átlagosan nagyjából a negyede volt nő, ezen belül a fiatalok körében 15 százalék.

A gazdasági szervezeti vezetők a létszámukhoz mérten kisebb arányban jelennek meg álláskeresőként a munkaügyi hivatali regisztrációban, mint az összes hazai foglalkozási ág átlaga (2005-ben 2-3 százalék az összes 7-tel szemben). Az álláskeresők 10 százaléka pályakezdő, s arányuk 2000 és 2005 között csökkent. A foglalkozási körbe tartozó, 25–45 éves regisztrált álláskeresőknek 2006 tavaszán a fele volt nő, 45 év fölött viszont a férfiak voltak többségben.

Gazdasági szervezeti vezetőket a munkáltatók, úgy tűnik, nem a munkaügyi hivatalokon keresztül keresnek, 2006 tavaszán például e körben alig volt bejelentett üres álláshely. Az üres állások több mint fele a fővárosra esett, a többi megyére egyenletesen kevés jutott.

Piaci esélyek: 2000-ről 2005-re a munkaügyi hivataloknál bejelentkezett álláskeresők száma 2 százalékkal nőtt, a bejelentett állásoké 56 százalékkal csökkent. A hat évben közel ugyanannyi munkakeresőt regisztráltak, mint ahány betöltetlen állást, 2000-ben kevesebbet, 2005-ben több mint kétszer annyit.

Foglalkozásjellemzők
JELLEMZŐ FELADATKÖRÖK: Meghatározza és alakítja az általa vezetett szervezet üzletpolitikáját, tervezi, irányítja és összehangolja tevékenységeit a tulajdonosi, illetve irányító szerv (igazgatótanács, közgyűlés, taggyűlés, felsőbb szervek) által megszabott irányelveknek megfelelően.
FŐBB TEVÉKENYSÉGEK: belső munka- és hatáskörmegosztást szabályoz ● dolgozók képzését és teljesítményét ellenőrzi és felügyeli ● gazdasági szervezetet képvisel ● gazdasági szervezeti működési kört, célokat meghatároz és megvalósít ● gazdasági szervezeti ügyeket intéz ● gazdasági, szervezeti tevékenységet tervez, szervez és irányít ● hatékony működési feltételeket biztosít, tőkéhez jutási és hatékony működési feltételeket teremt ● munkáltatói jogokat gyakorol ● munkaszervezetet kialakít ● szervezeti egységeket (területi képviseletek, osztályok, divíziók) összehangol ● társasági mérleg- és vagyonkimutatást elkészít, illetve elkészíttet ● tulajdonosi (vezetői) testületet összehív, ott a tevékenységről, a gazdasági szervezet működéséről beszámol ● üzleti könyvek szabályszerű vezetéséről gondoskodik.
EGÉSZSÉGI FELTÉTELEK: jó beszélőképesség, látás, ép hallás.
VESZÉLYFORRÁSOK: idegi megterhelés.
FOGLALKOZÁSI MEGBETEGEDÉSEK: lelki sérülések.


















Börtön mellett 10 év eltiltásra is számíthatnak mostantól Romániában az ittas, drogos sofőrök

Börtön mellett 10 év eltiltásra is számíthatnak mostantól Romániában az ittas, drogos sofőrök

Lesz vita Biden és Trump között, először június 27-én

Lesz vita Biden és Trump között, először június 27-én

Most először hibridként támad a még gyorsabb új Porsche 911

Most először hibridként támad a még gyorsabb új Porsche 911

540 000 forintos óradíjat kap, havi 10 órát dolgozik, az a titka, hogy ért a mesterséges intelligenciához

540 000 forintos óradíjat kap, havi 10 órát dolgozik, az a titka, hogy ért a mesterséges intelligenciához