offline-exit

Hogyan kezdjünk hozzá a BMX Freestyle-hoz?

2001. 06. 04., 10:26 | Frissítve: 2001. június 04., hétfő 10:41

Mint azt a mondás tartja, minden kezdet nehéz. Biztosan Ti is átérzitek, hogy ez a BMX esetében fokozottan igaz, hiszen a folyamat itt is azzal kezdődik, hogy be kell szerezni a megfelelő "sporteszközt". Azt pedig ugye mindannyian tudjuk, hogy egy alap BMX többszörösébe kerül egy deszkának, vagy egy görkorinak, ugyanakkor egy darabig (míg nagyon kezdő az ember) nem kell rá sokat költeni. A továbbiakban megpróbállak rávezetni Titeket a helyes útra, hiszen bizonyára sokan vannak köztetek olyanok, akik szívesen megismerkednének a BMX Freestyle valamelyik ágával.

Hogy a kezdet könnyebb legyen, érdemes megfogadni a következő tanácsokat, így valószínűleg zökkenőmentesebben tudjátok venni az első akadályokat:

Az első BMX

Nézz körül alaposan, honnét tudnál megfelelő bringát beszerezni. Én személy szerint azt vallom, hogy új bringával jobb elkezdeni. A használtakkal nagyon kell vigyázni, ugyanis előfordulhat, hogy tudatlanságodat kihasználva megpróbálnak rádsózni egy roncsot, ami hamar széthullik, de legalább jó drágán veszed meg!

Hallani ilyenekről: rágóval "meghegesztett" váz, amit utána lefestenek, így tökéletes állapotúnak tűnik, vagy repedt kormány, amire markolatot húznak a kritikus helyre. Ezek, bár igazán ötletes megoldások, azért mégis életveszélyesek.

Persze létezik jó minőségű használt alkatrész is, az előző példákkal csak azt akartam érzékeltetni, hogy a nem hozzáértőket sokszor átverik. Tehát ha sokáig akarsz biciklizni, a legjobb megoldás az új gép.

Tájékozódj az üzletben dolgozók szakértelméről, kérj tanácsokat. Logikus, hogy csak attól az eladótól kaphatsz igazán hasznos tanácsot, aki maga is BMX-es. Hasonlítsd össze a boltok árait, de vigyázz: 60-70 ezer forint alatt egyszerűen nem érdemes BMX-et vásárolni, ugyanis ezen ár alatt kizárólag bóvlit kaphatsz, amit hónapokon belül porrá törsz.

Ha elszántad magad a vásárlásra, valószínűleg körvonalazódott benned, hogy a BMX Freestyle-nak (szabadstílus) melyik ágazatát szeretnéd művelni (talaj=flatland, street, dirt, minifélcső). Kérd az eladó segítségét, hogy ajánljon neked egy olyan BMX-et, amely az általad kiválasztott stílushoz (és anyagi lehetőségeidhez) leginkább megfelel.

Amennyiben vásárláskor még nem döntötted el, melyik stílust követnéd szívesen, kérj olyan biciklit, amely "all-round", tehát minden stílus művelésére alkalmas. Később, ha már döntöttél, átnyergelhetsz egy olyanra, amely jobban megfelel a követelményeidnek, illetve alkalmasabb az általad kiválasztott ágazathoz.

Ha kérdésed van az egyes alkatrészekről, versenyekről, biciklisekről, vagy magáról a biciklizésről, trükkökről, nyugodtan kérdezd meg az eladót.

Nem árt, ha rögtön beszerzed a védőfelszereléseket is! Flatlandhez elég a sípcsontvédő, az összes többi stílushoz viszont nem árt a bukósisak, térd- könyök- sípcsontvédő és kesztyű. Fontos ezenkívül a megfelelő cipő is. A flatlandhez elég nehéz jó cipőt találni, de nincsenek túl könnyű helyzetben a többi stílus művelői sem. Az a legokosabb, ha a kimondottan a BMX-ezésre kifejlesztett cipők közül választasz. Ezek nem olcsók ugyan, de lényegesen tovább tartanak, mint egy "mezei" cipő, és még a lábad sem megy gallyra. Szerencsés esetben a BMX-boltban találsz ilyen cipőket és a biciklizéshez kapcsolódó ruházatot.

A boltban kérj segítséget, hogyan állj neki a gyakorlásnak. Érdemes oktató-videokazettát vásárolni, ennél jobb módszer nincs a trükkök és azok neveinek elsajátítására. Keresd a KHE cég oktatókazettáit (flatland, street), melyeket a mindenki által ismert flatlandes és filmes, OG Szilágyi Marci készített. (A filmeket és a BMX kerékpárokat egyaránt megvásárolhatod az OG Bike Shopban, az Október 6. u. 2-es száma alatti boltban)

Gyakorlás

A legfontosabb: türelem és a kitartás. Semmi sem fog könnyen menni, pláne nem az elején. Mindig az alaptrükkök elsajátítása a legnehezebb: a flatland esetében ez eltarthat két-három évig is. Ha el akarod kerülni azt, hogy hamar kiábrándulj a gyakorlásból, szerezz be magad mellé valakit, akivel hasonló szinten vagy, és gyakoroljatok együtt.

Meglátjátok, sokkal élvezetesebb így a tanulás, arról nem is beszélve, hogy ha valami nem megy az egyiknek, azt a másik elmagyarázhatja neki. Sokkal könnyebb így új trükköket tanulni, ezenkívül húzzátok is egymást: ha te megtanulsz egy új trükköt, a haverod sem fogja azt annyiban hagyni, és megtanul egy másikat. Lehet együtt elemezgetni a videókat, versenyekre járni, és még sorolhatnám. Ha pedig már mennek az alaptrükkök, egyszerre kinyílik a világ: sokkal könnyebb lesz a további fejlődés.

Nem árt, ha néha együtt gyakorolsz a nálad jobbakkal. A legtöbbetekkel az a probléma, hogy nem mertek odamenni azokhoz, akik nálatok régebb óta gyakorolnak. Menjetek oda bátran, és kérjetek segítséget, hiszen egyszer mindenki volt kezdő. Ha szerényen adod elő magad, nagyon szívesen segítünk: melyik trükköt hogyan kell csinálni, mit érdemes egy kezdőnek gyakorolnia. Tudom, milyen ez, hiszen a barátaimmal vidékről járkáltunk fel néha a Hősök terére, és mi is zavarban voltunk a nagy tudáskülönbség miatt.

Járjatok versenyekre

A kezdőkről sokáig megfeledkeztek ugyan, de flatlandben újra léteznek versenyek kezdőknek, nemcsak haladóknak és profiknak. Szükség is van rá, hiszen a kezdő szintről évek alatt lehet csak felzárkózni a haladók mellé, így a nem megfelelő erőviszonyok miatt a legtöbb kezdő nem is mer elindulni a versenyeken.

A tavalyi Vans Ground Masters Cup hosszú idő óta az első verseny volt, ahol kezdő kategóriát is indítottunk, és nem hiába: sok olyan fiatal flatlandes indult el a C csoportban, akikkel még nem találkoztunk. Látva a kategória szükségességét, az április 15-én, Sátoraljaújhelyen tartandó "Pásztor Gábor Emlékversenyen" is elindulhattok a kezdők között.

A verseny erősíti az önbizalmat és célokat tűz ki az ember elé, ezenkívül itt jön össze az ország BMX-eseinek legnagyobb része. Lehet új ismeretségeket kötni, új trükköket tanulni, együtt gyakorolni és megmutatni, mit tudsz. Szóval egy jó verseny feltölt energiával, lökést adva a még keményebb gyakorláshoz. Nem szabad kihagyni!

Találjatok megfelelő helyet a gyakorláshoz

A flatlandesek itt könnyebb helyzetben vannak, ugyanis egy sima, egyenletes talajú focipályát viszonylag könnyű találni, skateparkot viszont sajnos nem annyira. Nekik marad a Görzenál, illetve a saját funbox, esetleg a dirtjump építése és az utcai, igazi streetelés. De talán szerencsénk lesz, ugyanis felröppentek olyan hírek, melyek szerint további skatepark épül a Sprite gondozásában. Úgy legyen.

Gyakorolj tudatosan

Ha flatlandezel (bár a tanácsot a streetesek is megfogadhatják), jó, ha biciklizés előtt már tudod, milyen trükköket fogsz aznap gyakorolni. Legjobb, ha kisebb listát készítesz az aznapi trükkök nevével. Ezzel elkerülheted azt, hogy valami kimaradjon. Ha már kezdenek egészen jól menni az egyes alaptrükkök, megpróbálhatod összekötni azokat, így egyszerűbb kombinációkat is gyakorolhatsz.

Idővel (ne feledd, hónapokról, évekről lehet szó) azon fogod kapni magad, hogy egyre könnyebben megtanulsz majd bizonyos trükksorozatokat. Ekkor jössz majd rá, valójában mennyi munka van mögötted, és még mennyi vár rád, hiszen már elég jól átlátod az egész flatlandet.

Talán a legcélravezetőbb gyakorlási módszer a BMX-ben az, ha módodban áll naponta két alkalommal gyakorolni. Az első alkalommal érdemes mondjuk csak az új trükköket és trükksorozatokat próbálgatni, a második "edzésen" pedig a már régebbi trükköket és kombinációkat gyakorolni, hogy ne vesszenek el. Persze minél több új trükköt és kombinációt sajátítasz el, annál többet kellene szinten tartani, ami szinte lehetetlen. Ne is akarj ezért minden trükköt mindennap gyakorolni, mert ez esetben a kevesebb igenis több: ha túlságosan sok mindent próbálgatsz egy időben, könnyen elveszhetsz a részletek között.

Olvassatok sokat a BMX-ről

szélesítsétek a látókörötöket, hiszen már itthon is kaphatók (igaz, angol nyelvű) BMX-magazinok. Az Interneten is hatalmas mennyiségű információhoz juthattok a sportról, az Offline magazin hasábjain pedig minden hónapban találkozhattok érdekes cikkekkel a BMX-et illetően.

Szóval a legfontosabb dolgok, melyekre egy kezdőnek szüksége van: egy megfelelő BMX, jó gyakorlótársak, megfelelő motiváltság, tudásvágy és kitartás, esetleg egy adag bátorság. Ha ezek megvannak, kezdődhet a gyakorlás. Remélem, ezen kis összeállítás segítségével könnyebben veszitek majd az akadályokat és a fejlődés is gyorsabb lesz.

Azt hiszem, a megfelelő hozzáállás mellett senkinek sem fog csalódást okozni a BMX Freestyle-lal való megismerkedés. Ha pedig bármilyen kérdésetek van a BMX-ezéssel kapcsolatosan, várjuk leveleiteket.

hirdetés
hirdetés