Közélet

2011.05.09. 10:15

Laoszi élmények: sült tücsök, cseresznyepálinka és Szűcs Judith

Vadregényes tájak, szegény, mégis nyugodt és békés emberek, sült tücsök, a Mekong folyóban hajat mosó asszony.

P. G.

 A Laoszi Kötött Segélyprogramban oroszlánrészt vállaló Békés megyei szakembergárda — köztük Valentinyi Károly — munkája során belekóstolhatott a különleges délkelet-ázsiai ország mindennapjaiba is.

Az Európai Unió tagállamainak, így Magyarországnak is GDP-je, bruttó hazai összterméke bizonyos százalékát segélyezésre kell fordítani. Hazánk vezetése néhány évvel ezelőtt úgy döntött, hogy egyebek mellett a tengertől elzárt ázsiai országot, Laoszt segíti majd oly módon, hogy a támogatással magyar termékek, technológiák is eljussanak az államba.

A 8,6 milliárd dollárnak megfelelő összegből számos fejlesztés valósult meg a távoli országban, amelyekben megyei szakemberek, köztük a szarvasi Halászati és Öntözési Kutatóintézet főigazgatója, dr. Váradi László és gazdasági főigazgató-helyettese, a mezőberényi Valentinyi Károly is jelentős szerepet vállalt. A helyiek véleményének figyelembevételével ketten dolgozták ki a projekt koncepcióját, a pénzügyi megvalósítását és a halászati fejlesztések műszaki-technológiai alapjait.

Valentinyi Károly a közelmúltban lezárult első Laoszi Kötött Segélyprogram két évéből mintegy hat hónapot töltött a délkelet-ázsiai államban.

— Az ország vezetői közül nagyon sokan a nyolcvanas években magyarországi egyetemeken, például Gödöllőn végeztek, így képben vannak velünk kapcsolatban. Ismerik a feketecímkés cseresznyepálinkát, a trappista sajtot, a Pick szalámit és Szűcs Judithot — osztott meg egy érdekességét lapunkkal Valentinyi Károly. Bár az emberek többsége nagyon szegény, a kisebb településeken a fürdőkádat egy lavór jelenti mindösszesen, mégis mindenki nyugodt és békés, viselkedésükben a buddhista filozófia érezteti hatását.

Étkezési szokásaik persze erősen eltérnek a miénktől. A sült tücsök például kedvelt csemege, amit Valentinyi Károly is megízlelt útjai során.

— Elsősorban a pszichés ellenérzéseket nehéz leküzdenünk — jellemezte a helyi finomságot a műszaki-gazdasági szakember. Akadnak olyan rákok, amelyeket a laosziak még úgy fogyasztanak el, hogy azok élnek, de gyűrűsféregből is készítenek pörköltféleséget. A földek állami tulajdonban vannak, ezeket egy-három hektáros parcellákra felosztva művelik az emberek, viszont az ország kedvező klímájának köszönhetően — a 18 Celsius-fok már hidegnek számít — vadon is megterem a kivi, a mangó, a banán, a dinnye.

A mezőgazdaságot ugyanakkor éppen magyar technológiával és magyar szakemberek segítségével szeretnék felvirágoztatni.

Valentinyi Károly elmondta, a segélyprogram során az elmúlt két évben negyvenkét magyar kis- és középvállalkozás bevonásával vágóhíd, ivadékelőállító bázis, halkeltetők, haltáplálék-előállítók és tápüzemek készültek el.

A beruházásokat ünnepélyes körülmények között néhány nappal ezelőtt adta át Sitaheng Rasphone, a laoszi mezőgazdasági és erdészeti miniszter. Az eseményen részt vett dr. Botos Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára és Vízi László nagykövet. A projekt pedig a remények szerint hamarosan tovább folytatódhat.

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!