Hogyan válasszunk használt notebookot?

Aerocool házak



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Ezúttal az Aerocoolnál voltunk ház- (de nem tűz)nézőben, ugyanis több új modellje mostanában jelent meg a hazai piacon. Itt van például a kicsike Aerocool QS-200. A minitoronyba a ma egyre divatosabb microATX alaplapok férnek csak el, nagyobbak nem. Kívülről teljesen átlagos megjelenésű, egyedül a két 5,25”-os és egy 3,5”-os bővítőhely alá telepített eSATA csatlakozót érdemes megemlíteni. Belül viszont rengeteg extra részlettel találkozhatunk. Hiába keressük például a hagyományos merevlemeztartót, ezt oldalalt, egy kihajtható lappal oldották meg, amire két darab 3,5”-os vagy három darab 2,5”-os adattárat rögzíthetünk gumis alátétekkel. Ennek a trükknek köszönhetően a csupán 395 mm mély házba beleférnek a 340 mm-es, óriási grafikus kártyák is. Nagyszerűen oldották meg a szellőztetést. Előre két, akár 120 mm-es ventilátort telepíthetünk porszűrős foglalatba, egy mehet hátra és további kettő az oldallapba. Gyárilag két, kéken világító lapátkereket kapunk. Jó hír, hogy ez az ügyes kis házikó csupán 10 000 forintba kerül.

Ugyancsak bravúros megoldásokat vonultat fel az Aerocool Qx-2000 kocka. Ez a szokatlan méretű, 240 mm magas, 300 mm széles és 391 mm mély ház kétszintes. Felül lakik a két 5,25”-os, illetve a két belső, 3,5”-os meghajtó, az ATX táp, valamint elöl egy 92 mm-es, hátul pedig egy 80 mm-es ventilátor. Az alsó szintre microATX alaplapot tehetünk, amibe beleférnek a teljes magasságú bővítőkártyák. Elé kártyaolvasót és 120 mm-es ventilátort, mögé pedig még két 80 mm-es ventilátor építhető be. Jó hír, hogy ebbe a házba is beleférnek a nagy, akár 300 mm hosszú grafikus kártyák. Említést érdemel a kocka homlokzata: külön kezelőszervet kapott az alsó szint 120 mm-es ventilátora. Fordulatszáma három fokozatban állítható, illetve ki- és bekapcsolhatjuk kék vagy vörös világítását. Szerencsére az Aerocool Qx-2000 sem túl drága, 14 800 forintért vásárolható meg.

Klasszikus, divatos miditorony az Aerocool Rs-9. Teljesen fekete – még belül is –, előlapja rácsos, oldalain rengeteg szellőzőnyílás látható, tápját pedig alulra helyezték. Csupán 443 mm magas, de nem kevesebb mint kilenc 5,25”-os meghajtóhelyet alakítottak ki benne. Ebből egyet lefoglal a speciális, négy ventilátor irányítására képes előlapi szabályzó, és a merevlemezeket is ezekre a helyekre rögzíthetjük gumival rezgéscsillapított toldók segítségével. A 476 mm-es mélység sem valami nagy, mégis, az okos elrendezésnek köszönhetően akár 290 mm-es grafikus kártyák is beférnek. Nagyon komoly a szellőzőrendszer, amit elöl és hátul 120 mm-es, vörös ventilátor, felül és oldalt pedig két-két 140 mm-ig használható foglalat alkot. Természetesen a hátsó kimeneti nyíláson kívül mindegyik porszűrős. Az Aerocool Rx-9 vételára tudásához képest egészen barátságos, 15 000 forint.

Aki esetleg látványosabb külső burkolatú házat szeretne, annak ajánljuk az Aerocool Cyborg X modelljét. A 460 mm magas és 540 mm mély doboz szintén teljesen fekete, homlokzatát, tetejét és oldalát látványos, szögletes betétek díszítik. Elején méretes ajtó fedi az öt 5,25”-os meghajtóhelyet, alatta pedig 120 milliméteres ventilátor izzik vörösen. Az ő feladata a mögötte rejtőző öt merevlemez-foglalat hűtése. Minden bizonnyal az adattárak mögötti, 290 mm-es helyen terpeszkedő VGA is szívesen hasznosítja a porszűrőn keresztül érkező légáramlatot. Ezúttal is alulra került a táp, hátul pedig egy 120 mm-es ventilátor dolgozik, ami oldalt még két, legfeljebb 140 mm-es lapátkerékkel egészíthető ki. Az Aerocool Cyborg X 17 000 forintba kerül.

Vegyesen

Nemrég megmutattuk, hogy az Asus irodai és multimédiás barebone számítógépek mellett már játékos gépeket is csinál ilyen félkész kiszerelésben. Kevesen gondolnák, hogy szerveralapot is lehet így venni, ráadásul az Asustól. A TS300-E6/PS4 a kisebb, egy processzoros megoldások közé tartozik. Alaplapja az Intel 3420 PCH chipkészletét kapta, és egy darab LGA1156 processzorfoglalat van rajta. Ebből következik, hogy elsősorban az Intel Xeon 3400 sorozatos processzorokat fogadja, de megbirkózik közeli rokonaikkal, az asztali gépekbe szánt példányokkal is. Megfelelő memóriát hat foglalatba tömhetünk, és a bővítőkártyás rész is korrekt. Kisebb szuperszámítógépet építhetünk, ha a két PCI Express 2.0 aljzatot nagy GeForce-okkal vagy Radeonokkal rakjuk meg. Az alaplap négy SATA csatlakozóját hot-swap merevlemezes rekeszbe vezették ki, és fejlett RAID képességekkel ruházták fel. Akinek ez nem lenne elég, opcionálisan nyolc SAS portos Asus PIKE bővítőkártyát, illetve szintén opcionális, második négyes HDD-dobozt rendelhet. A 445 mm magas, 545 mm mély, 318 mm széles és 20 kilogrammos szerveralap táplálásáról bronz fokozatú 80 Plus tanúsítvánnyal rendelkező, 390 wattos AcBel táp gondoskodik, ami óriás VGA-kkal szerelt szuperszámítógéphez már kevés lehet. Az Asus TS300-E6/PS4 barebone vételára három év garanciával 158 990 forint.

Ha valaki komoly kiszolgálónak vagy egyéb fontos feladatra épít számítógépet, célszerű, ha a konfigurációba betervez egy szünetmentes tápegységet. Nincs rosszabb annál, ha egy szolgáltatás azért szakad el, az utóbbi pár óra munkája azért vész el, mert valahol megsérült az elektromos hálózat, kiment egy biztosíték. A Computer Emporium Kft. most akciósan kínálja AEG szünetmenteseit. Néhány hete már bemutattuk az elsősorban otthoni és kis irodai felhasználásra szánt, kváziszinuszos PROTECT Home és PROTECT A modelleket, melyekhez most egy forintért kapunk túlfeszültségvédős elosztókat.

Már nem csak notebookos, hanem asztali gépekhez való billentyűzetek vonalán is van követője a Sony által kitalált, majd Apple által népszerűsített, szigetes gombos kialakításnak. Ezt a formatervet használta fel a Genius legújabb, i-series klaviatúráinál. A friss Slimstar i220 elkülönülő gombjai fényes alapzaton csücsülnek, ami jól mutat, de könnyen szennyeződik. Dicséretes, hogy az új formát a régi elrendezéssel ötvözték. A kurzormozgatók fölötti hatos úgy áll, ahogyan mi szeretjük, nincs elforgatva, bezsúfolva. Notebokokról érkezett az Fn váltógomb is, amivel multimédiás funkciók érhetőek el. További hat valódi kiegészítő billentyűt kapunk a hangerő szabályozásához és alkalmazások indításához. A Genius Slimstar i220 nagyjából 4000 forintért vásárolható meg.

Óriási a Genius termékbázisa, ezért nem meglepő, hogy egér táraságában is megkaphatjuk az új formatervet, ráadásul vezetékmentesítve. A Slimstar i820 csomagban a vékony billentyűzet mellett egy Traveler 900 vezeték nélküli egeret találunk, aminek szimmetrikus formája, öt gombja és 1600 dpi-s optikai érzékelője van. A készlet 2,4 GHz-en kommunikál a számítógéppel, így hatótávolságával nincs gond. Jó hír, hogy a 10 000 forint alatt kapható Slimstar i820-nak apró USB-s adóvevője van.

Hagyományos gombokkal szerelt újdonsága is van a Geniusnak. A LuxMate 800 szintén drót nélküli billentyűzet és egér párosa. Előbbinél igyekeztek minél kisebb méretet elérni, ezért a kurzormozgatók fölötti hatost szétbombázták, a fő gombsorokat, a kurzormozgatókat és a numerikus padot pedig egymásra tolták. Széltében tehát nyertek úgy fél arasznyit, magasságban viszont a tizenkét extra gomb miatt veszítettek. Ezek egyik része alkalmazásindító, a többi multimédiás. A mellékelt egér egy elég egyszerű, szimmetrikus darab három gombbal. A Genius LuxMate 800 vételára körülbelül 8000 forint.

Hogyan vegyünk használt notebookot - I.

Bár nem olyan gyorsan, mint a mobiltelefonok, de a mobil számítógépek – notebookok – is hasonló utat jártak be. Az először csak kísérleti, iszonyúan drága technológia kezdetben a fontos emberek munkaeszköze (játékszere) volt, majd fokozatosan egyre inkább elérhető lett a hétköznapi ember számára is, ma meg már közel annyian használnak laptopot, mint asztali számítógépet. Tehát jól fogy a notebook, nagy üzlet. Rengetegen gyártják, kiélezett a konkurenciaharc, de igény is van bőven mindenféle formájú és funkciójú laptopra. Mint minden másnál, az olcsó, belépőszintű modellek itt sem képviselnek olyan minőséget, mint a drága csúcsmodellek.

Felmerül a kérdés, milyen viszonyban állnak egymással az új alapmodellek, és a néhány éves csúcsmodellek? Notebookoknál az igazán komoly gépeket a vállalati – business class – modellek között kell keresni. Ezek a gépek állami és vállalati tenderek szigorú feltételeinek kielégítésére készülnek. Évekig a piacon vannak komolyabb változás nélkül, de folyamatosan csiszolódnak, fejlődnek. Mivel új korukban meglehetősen drágák voltak, komoly minőségű anyagokat és fejlett technikai megoldásokat használnak náluk. Szinte általános a kategóriában a magnéziumötvözettel megtámogatott ház, a merevlemez védelme, a vízálló és nagyszerű minőségű billentyűzet, a dokkolócsatlakozó és a merevlemezre vagy második akkumulátorra cserélhető optikai meghajtó. Kijelzőjük matt, gyakran az átlagosnál nagyobb felbontású.

Persze, mint mindennek, a használt laptopnak – még a korábbi csúcsmodelleknek is – vannak árnyoldalai. Két-három vagy több év használat még az olyan strapabíró eszközökre is rányomja a bélyegét, mint egy kalapács. Ennyi idő alatt történhet pár leesés, odaverés, kelleténél több folyadék, és még kitudja milyen balesetek, illetve a használatból adódó kopást, anyagfáradást sem szabad alábecsülni. Általános jelenség az is, hogy a használt gépek akkumulátora lényegesen kevesebbet bír, mint új korában.

Hogyan érdemes használt notebookot választani? Mint minden vásárlásnál, a két legfontosabb pont azt eldönteni, hogy mik az igényeink, és mennyit áldozunk a gépre. Ha csak általános irodai munkára, iskolai feladatok elvégzésére és internetezésre használjuk majd a laptopot, akkor még a régi, egymagos Pentium M processzorral szerelt modellek is megteszik. Ezekhez szinte fillérekért hozzá lehet jutni. Komolyabb feladatokhoz viszont már célszerű a Core 2 architektúrás típusok közül válogatni.

Ha már nagyjából tudjuk, mit szeretnénk, akkor kétféle irányban indulhatunk el. Vagy apróhirdetésekben keresgélünk, vagy olyan, használt laptopokra szakosodott boltot keresünk fel, ahol Nyugat-Európából származó, leselejtezett gépeket értékesítenek. Persze, itt a selejtezés nem azt jelenti, hogy a hibás szeméttől próbálnak megszabadulni, hanem azt, hogy bizonyos időközönként automatikusan cserélik a gépparkot, és ilyenkor a fölöslegessé vált, régi gépektől potom pénzért megszabadulnak. Mi az utóbbi beszerzési módszert javasoljuk. Egyrészt az ilyen boltokban rendszerint több példányból választhatunk, másrészt szerencsésebbnek tartjuk egy pedáns német irodista íróasztaláról megkaparintani a vasat, aki nagy valószínűséggel legfeljebb napi 8 órában használta, mint egy olyan embertől, aki éveken keresztül nyúzta éjjel-nappal a gépet. Amit pedig végképp kerüljünk, az a használt notebook (vagy bármilyen eszköz) látatlanban kipróbálás nélküli megvásárlása!

Hogyan vegyünk használt notebookot - II.

Szóval, ha ott állunk a boltban, előttünk a több darab géppel, hogyan döntsük el, melyikkel kössük össze életünket? Először is kívülről vizsgáljuk meg. Fontos pontok a sarkak és élek. Ezeken látszik meg, hogy a gépet leejtették-e. Ha valamelyik sarka csorba, élén csorbulás van, az rosszat jelent. Az alsó részen keressünk függőleges repedéseket. Ilyenek akkor keletkeznek, ha a gépet egyik sarkánál fogva emelgetik. Ha már forgatjuk, nézzük meg, megvan-e minden lába, illetve van-e rajta legális Windowshoz való matrica.

Belül a kijelző karcosságát érdemes megvizsgálni, továbbá azt, hogy a zsanér milyen stabilan tartja a felső panelt. A lötyögés, nyikorgás nem jó jel. A billentyűzet és csuklótámasz kopása a fokozott használatra utal. Előbbinél az is fontos szempont lehet, hogy milyen kiosztású. Lehet, hogy valakinek nem tetszik majd a német vagy holland szitázás, amivel viszont gyakran találkozhatunk. Ilyen esetben a billentyűzet cseréje vagy magyar matricakészlet jelenthet megoldást. Lényeges az is, hogy mennyire tiszta a gép. Jó jel, ha az eladó előttünk rendbe rakta a gépet, és érdeklődjünk afelől is, hogy a motorháztető alatt kitisztították-e.

És akkor jöhet az első bekapcsolás. Ha nincs a gépen operációs rendszer, az elég szerencsétlen dolog. Legjobban akkor járunk, ha egy Windowsos gépet fogunk ki. Erre rádughatjuk pendrive-unkat, ami több szempontból is fontos. Az első, hogy ellenőrizzük, minden USB port működik-e rendesen. Ezek gondatlan kezelés vagy egy esés következtében meghibásodhatnak. Ugyanez érvényes a többi csatlakozóra is. Lehetőség szerint a monitorkimenetet, Ethernet aljzatot, és mindent, amit használni szeretnénk, teszteljünk le. Érdemes a Wi-Fi és Bluetooth adaptert is próbára tenni. Ezek vizsgálatához jó, ha van nálunk még egy laptop.

A csatlakozók körüljárása közben bemelegedett a monitor, neki lehet állni halott pixelek és egyéb sérülések keresésének. Ehhez hasznos a PixPerAn programocska. Segítségével homogén színeket tehetünk a kijelzőre, ezen könnyebb megtalálni a foltokat, hibás képpontokat. Valószínűleg a rejtett hardveres hibákat nem találjuk meg vele, de célszerű legalább negyed órára elindítani a gépen valamilyen processzorterhelő feladatot. Például az Orthos Stress Prime 2004 alkalmazás nagyon jó erre a célra. Fontos a merevlemez vizsgálata is. Ehhez a Hard Disk Sentinel lehet hasznunkra, mely alapos vizsgálatnak veti alá a winchestert. Ráadásul magyar fejlesztés, fórumunkon külön témája van. Szintén hasznos és szintén magyar az Everest rendszerazonosító, amivel többek közt az akkumulátor elhasználtságáról is kapunk tájékoztató jellegű információt. Biztosak viszont csak akkor lehetünk a telep képességeiben, ha lefuttathatunk rajta egy merítési tesztet, például a Battery Eater nevezetűt, amit mi is használunk tesztjeinkben. Legnagyobb terhelést kifejtő módja minden bizonnyal egy óra alatt lefut a használt akkumulátorokon. A legjobb az lenne, ha végig is tudnánk várni a tesztet, mert ilyen akkunál a Windows sokkal pontatlanabbul tippeli a várható üzemidőt, mint új példányoknál.

Persze nincs annak sok realitása, hogy a boltban órákon keresztül több gépet végigteszteljünk ilyen módon, mire kiválasztjuk a legjobb példányt, de amire lehetőségünk nyílik, azt azért próbáljuk ki ott helyben, amire pedig nincs, azt rögtön a vásárlás után otthon, hogy még időben tudjunk kérni cserét, ha komoly problémát fedezünk fel.

Nyerő használt notebookok

Most pedig bemutatunk pár olyan modellt, melyekkel valószínűleg jól járunk majd. Tárlatvezetésünkön a Computer Imperium kínálatára támaszkodunk. Ők Németországból szerzik be kínálatukat, és mindig bőséges a raktárkészletük. A használt laptopokra fél év garanciát vállalnak, adnak hozzájuk ajándék táskát is, a német billentyűzetre pedig magyar matricát.

Legendás gép a ThinkPad T42, a kiváló T40-es széria talán legjobb modellje. Háza magnéziumötvözetből készült, merevlemeze aktív védelmet kapott, billentyűzete vízálló, közepén ott virít a pöcökegér, a trackpoint. A Prohardver lapcsalád oldalainak fejlesztésében és tartalmának létrehozásában is több ThinkPad, nem egy T40 szériás segédkezik. Egymagos Pentium M processzora ma már nem számít erőgépnek, de egyszerűbb feladatok ellátására bőven elegendő. A T42-ig DDR, a T43-ban már DDR2 memória dolgozik. A 14 vagy 15 hüvelykes, 4:3 oldalarányú kijelző alapból 1024x768 pixeles, de van 1400x1050, sőt 1600x1200 pixeles IPS technológiás panellel szerelt, rendszerint p utótagos modell is. Grafikus kártyából az Intel chipkészletbe integrált jelenti az alapot, de sok a Radeon 7500-zal szerelt modell, illetve vannak Radeon 9000-es és 9600-as változatok. A kisebb, 14”-os kijelzővel szerelt gépek alig több mint két kilogrammot nyomnak. Az 1,7 GHz-es Pentium M processzorral, 1 GB memóriával, 80 GB-os merevlemezzel, Mobility Radeon 7500-zal, 14”-os, 1024x768 pixeles kijelzővel, CD-író és DVD-olvasó optikai meghajtóval ellátott IBM ThinkPad T42 operációs rendszer nélkül már 59 990 forintért a miénk lehet.

Egy picivel modernebb masina a HP nc6220. Ennek már a ThinkPad T43-hoz hasonlóan 533 MHz-es rendszerbusszal ellátott Pentium M processzora és DDR2 memóriája van. Utóbbi akkor lehet lényeges, ha esetleg bővíteni szeretnénk, mert könnyebb beszerezni, mint a régebbi DDR-t. A HP-nál valamivel talán csinosabb kabátot szabtak, az IBM-é pedig valamivel ellenállóbb, de a teljesítményhez hasonlóan itt is picik az eltérések. Árban sincs különbség. Az 1,83 GHz-es Pentium M processzorral, Intel chipkészletbe épített grafikus maggal, 60 GB-os merevlemezzel, 14”-os, 1024x768 pixeles kijelzővel, DVD-olvasó és CD-író optikai meghajtóval szerelt HP nc6220 ajándék táskával 59 990 forintba kerül.

Aki hajlandó kicsit többet költeni, és egy kicsit többet cipekedni, az hozzájuthat az nc6220 nagyobb testvéréhez. A HP nc8230 vele azonos alapokra épül, de 15,4”-os kijelzője van 1680x1050 pixellel, melyek meghajtásáról Mobility Radeon X600 gondoskodik. Az 1,73 GHz-es Pentium M processzorral, 1 GB DDR2 memóriával, 60 GB-os merevlemezzel és már DVD-íróval szerelt konfiguráció 74 990 forintért vásárolható meg. Az 1,80 GHz-es CPU felára 2000 forint, a 2,00 GHz-es processzorral, 2 GB memóriával és 80 GB-os merevlemezzel ellátott HP nc8230 pedig 79 990 forintot kóstál.

Még mindig a netbookos árkategóriában található az egy generációval frissebb Dell Latitiude D620 és D820 széria. A HP-hez hasonlóan itt is 14, illetve 15,4 hüvelykes gépekről van szó, de kijelzőjük már 16:10 oldalarányú, szóval laposabbak és szélesebbek. Még ennél is lényegesebb, hogy a nagyszerű Core 2 architektúrára épülnek, igaz, annak legkorábbi, 65 nm-es csíkszélességgel készült vonulatára. Szóval a teljesítmény mellett a fogyasztás is nőtt a Pentium M-hez képest. A jó hír viszont, hogy ezek az 1,50-2,00 GHz közötti kétmagos processzorok már szinte minden feladathoz bőséges teljesítménnyel bírnak. Nem szuperszámítógépek ugyan, de a felhasználók döntő többségének igényeit kielégítik.

No, meg itt van a szokásos magnéziumötvözet ház, a védett merevlemez, a folyadéktűrő billentyűzet, a pöcökegér, az ujjlenyomat-olvasó, és minden, ami a komoly notebookokhoz illik. Egyedül a 80 GB-os merevlemez jelenthet problémát, de ma már jó áron kapni nagyobbakat. Szerencsére a D620/D820 széria már SATA csatolót használ. Az 1,66 GHz-es Pentium Dual-Core T2300 processzorral, 1 GB DDR2 memóriával, integrált Intel grafikus maggal, 14”-os, 1280x800 pixeles kijelzővel, DVD-íróval ellátott Dell Lattude D620 79 990 forintért lehet a miénk, a memória megduplázása pedig 5990 forintba kerül. Az alapból 2 GB memóriás, 15,4”-os Latitude D820-hoz 89 990 forint ellenében juthatunk hozzá. 3000 forintos felárért 1,80 GHz-es Pentium Dual-Core T2400 processzort kaphatunk.

rudi

Azóta történt

Hirdetés