terpentin címkéhez tartozó bejegyzések

A kátrányfolt tisztítása

A hétvégén egy építkezésen jártunk, ahol megnéztünk egy félkész házat. A részletekkel nem untatnék senkit, azonban ami utánna történt, az szervesen kapcsolódik a témához. A feleségem leült a terasz szélére, ahol a terasz szélső borítását kátránylappal oldották meg. Nem is lett volna ezzel gond, ha nem lett volna meleg, mert így a kátrány ráragadt a feleségem szoknyájára. Így adódott a poszt.

Abban az esetben, ha padlóra, csempére, kőre került kátrányt,akkor amennyire lehet, kaparjuk le, ezt követően a maradékot benzines ronggyal tüntessük el. Végül langyos szappanos vízzel mossuk le. 

Ha  a textilanyag lesz foltos, akkor először a felületét kenjük be étolajjal – a foltot puhítsuk meg – végül alkoholos vagy benzines ronggyal enyhén dörzsöljük át. A kitisztított részt végül meleg szappanos vízzel mossuk ki.

A kátrányfolt eltávolítására petróleumot, ill. terpentint is használhatunk, azonban óvatosan bánjunk ezekkel a szerekkel hiszen ezek a vegyszerek foltot hagyhatnak. Ezért mielőtt a tisztításhoz hozzáfognánk, próbáljuk ki, valamilyen kevésbé látható helyen. Ha mégis nyomot hagynának, használjunk benzint.

Nagyobb és vastagabb szennyeződés esetén a kátrányt először késsel lekaparva távolítsuk el, majd a még megmaradt foltot benzinnel vagy vajjal, olajjal lágyítsuk meg, és ezután tisztítószerrel vagy mosószerrel dörzsöljük tisztára.

A napernyő tisztítása

Talán viccesnek tűnik, hogy már most a napernyő tisztításáról írok, de ezzel is csupán magamban próbálom erősíteni a nyár és a szikrázó napsütés közelségébe vetett hitet.

Persze indokolhattam volna azzal is a témaválasztást, hogy a szezonális felkészülést, hogy jobb már most elkezdeni, hiszen a tavasz ismérve a szeszélyes időjárás és éppúgy reánk törhet a kánikula, mint pár napja a havazás.   …bár így lenne.

Minden esetre, higgyünk az “időjósoknak” és használjuk ki hasznosan a hétvégére ígért napos, meleg időjárást.

Napernyőket elő! Mutassuk meg a természetnek, hogy mi már felkészültünk.

– Ha a téli tárolás során penészfoltok jelentek meg rajta, negvesítsük meg azokat szalmiákszesszel és hintsük be sóval. 10 – 12 órán át hagyjuk állni, majd tegyük a napra. Ezt követően tisztíthatjuk ill. öblíthetjük a vásznat.

– A madárpiszkot háztartási szappannal távolíthatjuk el, egy erős súrolókefe segítségével. Ezután öblítsük le többször is – erre a célra használhatjuk kerti locsolókannánkat.

– Ha a tavalyi szezon után erősen foltos, koszos maradt, terpentinnel kenjük be, majd tiszta vizes kefével mossuk át.

A fémbútorok tisztítása

A hétvégén, egy különleges feladattal állt elém a feleségem. A konyhában lévő fémbútorokat (széket + asztalt) kellene letisztítani. Az üveggel az asztal tetején még nem is volt gondom, azonban a fém részekről már el kellett gondolkoznom.

A fényes felületű bútorokat elég portörléskor átdörzsölnünk puha ruhával. Ezeket a bútorokat általában védőréteggel gyártják, nem igényelnek különösebb gondozást. Fényesítõ szerek nélkül is mindig fényesek maradnak.

A szennyezett és zsíros fémbútor-felületeket szalmiákszeszes, ill. szappanos vízzel mossuk le. Utána puha ruhával töröljük szárazra, és fényesítsük. Erős tisztítószereket ne használjunk, mert megtámadhatják a fém felületét, s helyrehozhatalan kárt okozhatunk.

A rozsdafoltos fémbútort terpentinnel keféljük át, majd puha ronggyal dörzsöljük szárazra. A legfontosabb, hogy súrolóport mellőzzük, mert felkarcolja! A szabadban használt vagy tárolt fémbútorokat érdemes lefesteni vagy lelakkozni. Az így kezelt bútort azonban csak száraz, puha ronggyal szabad tisztítani.

A fényes bevonatú fémbútort lehetőleg ne fogdossuk, a kéz ugyanis nyomot hagy, és elszínezi a felületet. A védőréteget ne sértsük meg, ne karcoljuk össze, mert nem javítható.

Az elefántcsont tisztítása

Mai posztunkban, egy különleges tárgy tisztításáról fogunk írni. Az elefántcsont  nagyon ritka, így a belőle készült tárgyak is igen értékesek. Ha mégis olyan szerencsések vagyok, hogy a birtokunkban van egy akkor íme néhány praktika.

Ha az elefántcsontot világos, napos helyen tartjuk, kevésbé sárgul meg. A sötétség gyorsítja a sárgulást. A megsárgult tárgyakatterpentinbe mártott ronggyal dörzsöljük át, majd tegyük a napra száradni. A tárgy újból felveszi eredeti színét.

Az elefántcsont tárgyakat hosszabb időre ne tegyük ki erős napfény vagy hő hatásának, mert kiszáradnak és megrepedeznek. A repedéseket viasszal tömjük el.

Elefántcsontból készült tárgyakat puha ecsettel portalanítsuk. Ha piszkosak, foltosak, alkohollal mossuk le, és vattával töröljük szárazra. A vizet és a szappant kerüljük, mert száradás után repedéseket okozhatnak az elefántcsontban.

Ha az elefántcsont valódiságát szeretnénk megvizsgálni, csöpögtessünk rá néhány csepp tömény kénsavat. Ha a tárgy negyedóra elteltével nem színeződik el, nem válik rózsaszínűvé, akkor az elefántcsont eredeti. A valódi elefántcsonton a sav semmiféle változást nem idéz elő.

Forrás: Tausz György

Fenyőfa gyanta tisztítása

Most, hogy közeledik a karácsony érdemes szót ejteni arról, hogy mit tegyünk azokkal foltokal, amit a karácsonyfa állításával szerzünk. Igen, a gyantáról beszélünk, aminek tisztítása, olyan könnyű, mint amilyen idegesítő, ha beleragad a ruhánkba.

Először is kezdjük a férfiember kezével, hiszen ez lesz először koszos, miközben a gyerekek ámulva nézik, hogy apa milyen erős. A legegyszerűbb módszer, ha vajat kenünk a kezünkre, ettől fellazul a gyanta, és alaposan megmossuk a kezünket. Abban az esetben, ha a ruhánk is gyantás lesz, alkalmazhatjuk  a módszert a ruhán is úgy, hogy a koszos részt bekenjük vajjal, majd kímélő fokozaton kimossuk a ruhát.

Abban az esetben, ha nem fogadjuk meg a feleségünk tanácsát és nem a legrosszabb ruhánkban állítjuk a fát, hanem valami kényesebb anyagú öltözetben (pl. gyapjú pulóver, selyem ing), akkor a foltot, benzinnel átitatott vattával, és kimélő mosással lehet eltávolítani. Ha makacs foltról beszélünk, és az előző módszer nem lett volna megfelelő akkor, a kritikus részt áztassuk terpentinben, majd a melágyult gyantát alkohollal dörzsöljük ki.

Ha azonnal akarunk cselekedni és csak kis foltot hagyott a ruhán a gyanta, akkor az alkoholos dörzsölés után, szappanos vízzel is kimoshatjuk a foltot.

Kovácsoltvas tisztítása, ápolása

kovácsoltvas

Kovácsoltvasból készült dísztárgyak, bútorok, kerítések készítése már évszázados múltra tekint vissza. Ennek oka, nyilván az esztétikum, és természetesen az időtállóságuk. Hogy milyen módon tudjuk ezen tárgyainkat hosszú évekig karbantartani? A következő lépéseket betartva, biztosak lehetünk, hogy unokáink is gyönyörködhetnek majd tárgyainkban!


1) A kovácsoltvas tárgyak ápolását mindig a rozsda, illetve a rozsdafoltok eltávolításával kezdjük. A rozsda lekaparására a legegyszerűbb eszköz a drótkefe, a csiszolópapír és a kaparókés. A csak helyenként előbukkanó foltokat legjobb petróleumba mártott ronggyal tisztítani.

2) A kovácsoltvas tárgyak tisztítása legyen mindig alapos. Nem szabad sajnálni az időt és a munkát, mert döntően ez szabja meg a bevonat tartósságát. Különben a rozsdás, recés felületre mázolt festék hamar leválik.

3) A kovácsoltvas tárgyak rozsdátlanítása után dörzsöljük át a vasat lakkbenzines (vagy terpentines) ecsettel, majd a megszáradt kovácsoltvas felületet száraz ruhával töröljük le.

4) Sokkal tökéletesebb a kovácsoltvas védelme, ha kémiai rozsdátlanítást is alkalmazunk. A kovácsoltvas tárgyak tisztítása után visszamaradt rozsdát megfelelő vegyszerrel átalakítjuk vasfoszfáttá. A vasfoszfát tömör, jól tapadó réteget alkot, és jó alapot ad a festéknek.

5) Ha régi festékbevonat átfestése történik, akkor eltekinthetünk a rozsdagátló alapozó használatától, és azt csak kisebb felületi hibák kijavítására használjuk.

6) A megfelelően előkészített kovácsoltvas felületre több rétegben hordjuk fel a festéket. Az egyes rétegek között hagyjunk időt a száradásra. A felhordott bevonat minőségét döntően befolyásolja, hogy a festés mennyire gondos és szakszerű.

Forrás: kovacsoltvas.webtudakozo.hu

A tintafolt eltávolítása

st-dupont-fountain-pen-usb-key

Szeptember elsején elkezdődött az iskola. Új kihívásokkal kell szembesülnünk nemcsak a gyereknevelés, hanem a folttisztítás szempontjából is. Megnövekednek azoknak a foltoknak a száma, melyek együtt járnak a mindennapi iskolába járással. De akár az iskolában, akár egy tárgyalás után szerezzük be, az egyik legnagyobb kihívás a tintafolt eltávolítása.

  • Ha ruhára kerül a tintafolt, először nedvesítsük be az anyagot, majd csöpögtessünk rá citromlevet vagy citromsavat, miközben finom mozdulatokkal egy másik (tiszta) ruhával dörzsöljük. Ezek után a folt helyét meleg vízzel mossuk ki.
  • Abban az esetben, ha nagyobb a folt, akkor az anyagot tegyük bele egy tálba, amelybe korábban tejet öntöttünk. Áztassuk két órán keresztül. Ha elszíneződik a tej, akkor cseréljük ki. Az idő elteltével mossuk ki meleg vízzel.
  • Ha szőnyegre csöppen a tinta, akkor a foltra öntsünk egy kis tejet, hagyjuk rajta negyed órát, majd ronggyal vagy vattával itassuk fel. Ezt a műveletet addig végezzük, amíg el nem tűnik a folt. A folt helyét vizes ruhával tisztítsuk meg.
  • Ha bútorra folyik ki a tinta, akkor egyenlő arányban kevert szalmiákos és terpentines eleggyel itatott ruhával, dörzsöléssel távolítsuk el a foltot.
  • Ha bőrre kerül a tintafolt szintén citromsavval vagy citromlével tisztítsuk. Arra azonban vigyázzunk, hogy nehogy kimarja az anyagot, ezért először, egy nem látható helyen próbáljuk ki, hogy reagál az anyag.
  • Nagyon makacs a folt, próbáljuk meg a tejben áztatás után citromleves ruhával kidörzsölni

A zsírfolt tisztítása

lard1

Háztartásban előforduló szennyeződések közül – véleményem szerint – a legtöbbet a  zsírfolt eltávolításával kell foglalkoznunk. Erre adunk néhány ötletet mai posztunkban.

Bármilyen szövetből a legegyszerűbben a zsírfoltot benzinnel távolíthatjuk el. A foltot itassuk át. Szórjunk rá hintőport vagy keményítőt, majd finoman dörzsöljük át a foltot,majd hagyjuk megszáradni. A megmaradt port, pedig porszívozzuk ki, vagy rázzuk le a szövetről. Ne felejtsük, ha benzint használunk, akkor nyitott ablaknál végezzük el a műveletet. Használhatunk itatóspapírt is, úgy, hogy a papírral közrefogjuk a foltos részt, majd átvasaljuk. Minden vasalóhúzás után cseréljük ki a papírokat.

Könnyebben oldódó zsírfoltok (vaj, olaj, sertészsír stb.) esetében benzin vagy terpentin a legjobb oldószer. A tisztítandó ruha alá fehér szívópapírt teszünk, és az oldószert a foltra csepegtetjük. Még mielőtt az oldószer elpárolog, keményítőt vagy krétaport szórjunk a foltra, amivel megakadályozzuk a folt körüli keretképződést. Egy kis idő múltán az anyagot rázzuk ki vagy keféljük le

gyapjúszövetből is kivehetjük a zsírfoltot benzin és búzalisztből vagy keményítőből készült péppel. A pépet rákenjük a foltra, ha megszáradt, lekeféljük.

A gumicsizmán lévő zsírfoltokat alkohollal távolítsuk el. Benzint vagy hasonló oldószert ne használjunk, mert a benzin feloldja a gumírozást! Tisztítás után a csizmát feltétlenül kenjük be glicerinnel, vagy ha nincs kéznél, akkor étolajjal vagy vazelinnel. A gumi így puha marad.

Bőrről a friss zsírfoltok úgy is eltávolíthatóak, hogy óvatosan bedörzsöljük egy felvert tojásfehérjével.

Zsíros abroszra vagy ruhára vastagon szórjunk sütőport, hagyjuk állni egy éjszakán át, végül mossuk ki.

Ha zsíros lett a tapéta, benzinbe mártott puha ronggyal itatgassuk, a rongyot mindig tisztára cserélve.

A tűzhely lapjára folyt zsírt szórjuk be meleg kávézaccal, hagyjuk kihűlni, ezután a zaccal együtt könnyen lemoshatjuk.

Forrás: Tausz György

Fürdőszoba takarítása

bathroom_7

 

Ha szeretnéd, hogy a kád ismét olyan hófehér legyen, mint újkorában, de a súrolószerekkel nem mész semmire, érdemes beszerezned hidrogénperoxidot, borkövet és egy kefét. A borkövet törd porrá, önts  hozzá egy kevés hidrogénperoxidot, és addig keverd, amíg pépes állagú lesz. A keveréket hordd fel a kefe segítségével a kádra, és hagyd rajta nagyjából tíz percig, majd bő forró, ezt követően pedig hideg vízzel alaposan öblítsd át! Ha a szappanmaradékot és a koszcsíkokat sikerült eltávolítanod, a vízkő azonban nem hagyja magát, akkor jöhet az ecetes trükk: melegíts fel egy liter ecetet, és öblítsd át vele a kád vízköves részeit! Még egy kis súrolás, és a vízkőnek annyi!
A kádak általános jellemzője, hogy bármennyit is tisztítgatod, egy idő után elvesztik eredeti fényüket, és lassan besárgulnak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy néhány trükkel ne lehetne újjávarázsolni őket! Csupán egy kis terpentinre és sóra van szükség, és hogy a belőlük készült keverékkel alaposan átsúrold a kádat

A kád tisztítása előtt is érdemes alkalmazni, de a csempék szennyeződéseinek eltávolításában segít a leginkább, ha még a súrolás előtt elkezdesz forró vizet engedni a kádba. A forró vízgőz ugyanis feloldja a szennyeződést, így az könnyedén letörölhető a csempéről anélkül, hogy súrolnod kellene! Ha ez a trükk nem válna be, érdemes a csempén és a mosdókagylón lévő vízfoltoknak mosogatószivaccsal nekiesni. Itasd át a szivacsot folyékony mosogatószerrel, majd az érdes felével súrold át a foltos felületet

Ha már mindennel próbálkoztál, a fugákon és a sarkokban lévő sötét foltok azonban időről időre visszatérnek, biztos lehetsz benne, hogy penészgombával van dolgod. Ne ijedj meg, ez a párás, kevésbé jól szellőző helyiségekben gyakran előfordul, ráadásul egy kis ecettel eltüntethetők! Engedj egy vödörbe egy liter forró vizet, majd adj hozzá egy deciliter 20%-os ecetet.  Az oldattal és egy durva kefe segítségével alaposan súrold á a problémás részeket, a fugákat, a sarkokat!  A műveletet 2-3 naponta érdemes megismételni, egészen  addig, amíg végleg el nem tűnnek a foltok.

A csaptelepek legnagyobb ellensége a vízkő, amely már egyetlen csepp vízből is kiválik, foltokat hagyva így a felületen. Ha nem szeretnéd minden egyes használat után tisztogatni a csapokat, szerezz be egy kis petróleumot, és itass át vele egy rongyot, majd ezzel dörzsöld át a tisztítandó felületet! Nemcsak ragyogni fog, hanem a nemkívánatos szagokat is elűzi!
Ha a szerelvényeken annyira megtelepedett a vízkő, hogy eltávolítása már-már lehetetlennek tűnik, csavarozd le őket! A műanyag csapokat érdemes egy éjszakára forró, ecetes vízbe tenni. Az ecet a megoldás a fémből készült darabokra is, ezeket azonban ecetes vízben forrald 15 percig

Forrás: www.femina.hu

Laminált padló takarítása

Svartgolf

A nagyobb piszkokat puha kefével vagy porszívóval kell takarítani a laminált padlóról, majd puha száraz ronggyal töröljük át az egész területet. Távolítsuk el a megmaradt port laminált padló tisztító folyadékkal. Végül cseréljük le a porrongyot egy kissé nedves ruhára és ismételjük meg újra. A laminált padló átlagos használat mellett különösebb takarítást nem igényel, ilyenkor a száraz tisztítást kell végeznünk porszívóval, vagy kefével. Használjunk porszívót puha parketta kefével vagy száraz elektrosztatikus porrongyot, amely a port és hajat is vonzza. A laminált padló tisztítása hosszirányba történjen, végig a panelen átfedő cikk-cakk mozdulattal. Abban az esetben, ha valamilyen erősebb szennyeződés éri a padló felületét a következőt kell tenni:

  • gumi vagy cipősarok nyomok, piszok az utcáról, ezek eltávolításához használjunk porrongyot
  • ha a laminált padló felületére gyümölcs, tej, sör, bor, tea vagy egyéb folyadék került, akkor töröljük fel egy nedvszívó ruhával, ha esetleg már rászáradt, akkor használjunk nedves anyagot, de utána töröljük szárazra.
  • ha vér vagy vizelet került a laminált padló felszínére, akkor azonnal távolítsuk el nedves ruhával és ezek után kezeljük laminált padló tisztítóval
  • ha körömlakk, cipőfény, lakk, tinta szennyezte a laminált padló felületét, akkor egy acetoncseppes tiszta ruhával távolítsuk el, amit csak a foltra használjunk.
  • csoki, zsír, olaj szennyeződések esetén száraz ronggyal távolítsuk el a laminált padló felszínéről, majd használjunk laminált padló tisztító folyadékot

Termszetesen, ha nincs nálunk valamilyen lamináltpadló tisztító folyadék, akkor elég bármilyen átlagos padlótisztítót használnunk, amit késöbb terpentinbe mártott ruhával átörlünk. A cipősarkok nyomait radírgumval tudjuk eltüntetni. Abban az esetben, ha nagyo makacs foltról beszélünk, akkor mindig jól jön a terpentin illetve a petróleum. Ne felejtsük áttörölni takarítás után padlóviasszal, hogy a padló visszanyerje eredeti fényét.

Forrás: http://www.arctex.hu