ecset címkéhez tartozó bejegyzések

Nádbútor tisztítása

Lassan itt a tavasz, kezdődik a nagytakarítás. Miután alaposan kitakarítjuk a lakást, érdemes azzal is foglalkozni, hogy kerti bútoraink – melyek téli álmot aludtak – hogyan takaríthatóak úgy, hogy ismét a terasz díszei legyenek.

Ha a nádbútort lenolajba mártott ruhával átdörgöljük, fényes lesz és nem szárad ki. Télen, ha túl száraz a szoba, virágpermetezővel szórjuk meg időnként a bútort. Így visszaadjuk neki a szükséges nedvességet.

Az elpiszkolódott bútorokat langyos szappanos oldattal, kevés bórax hozzáadásával keféljük át, majd tiszta vízzel öblítsük le. A tisztításhoz csak félkemény kefét használjunk.

A fonatokat sosem szabad erős szerrel lemosni, mert mosás után az esetek többségében foltosak lesznek, elszíneződnek.

A nádbútornál többnyire elég, ha időnként leporoljuk, hogy ne rakódjon le a por a fonatokban. A por eltávolításához használjunk ecsetet vagy pamacsot. Így könnyen hozzá tudunk férni minden mélyedéshez.

Forras: hazipraktikak.com,  knol.google.com

A művirágok tisztítása

Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet. -tartja a mondás. Valószínűleg az én barátom is jó ember. Szereti a virágokat és tisztában van vele, hogy ez a szeretet törődéssel, gondoskodással, munkával jár.

Sajnos 7.emeleti panellakásában mindezen erőfeszítések ellenére rövid időn belül kornyadozni kezdtek csendes kis barátai. Lelke rajta, nem nézte végig lassú haláltusájukat, inkább szüleinek és azon barátainak ajándékozta őket, akikről tudta, hogy a szobadíszen kívül az érző élőlényt látják bennük.
A virágok nélküli lakás viszont olyan, mint a halak nélküli akvárium, ezért helyüket selyemből és műanyagból készült művirágokkal pótolta.

Mondhatnánk rosszmájúan, hogy csupán kényelmesen megszabadult a macerás virágoktól és a lakás díszének aligha nevezhető, gondozásmentes verzió mellett döntött, de a tények rácáfolnának erre.

Hosszas keresgélés után egy ebben a kategóriában minőséginek és drágának számító “márkát” választott, és -bár locsolnia már nem kellett- rendszeresen tisztította őket, ami bizony nem sokkal egyszerűbb, mint az élő növények gondozása.

– A kisebb, “szabad tövű” művirágokat sóval félig megtöltött papírzacskóba tette, majd néhányszor összerázta. A zacskóból kivéve a kád fölött lerázogatta róla a rátapadt, ráakadt szemcséket és csak ezután kerültek vissza helyükre.

– A nagyobb, “gipszlábúak” köré fóliát fektetett, ezután egy lágysörtéjű ecsetet közepesen sűrű sóoldatba mártott, majd miután az ecset megszáradt áttisztogatta vele a művirágot és végül egy száraz, sómentes ecsettel újra lesöprögette.

Közel három éve tisztogatja így művirágait és azok -ha mással nem is- de látványukkal maximálisan meghálálják a törődést.

Sokszor jut eszembe ez a barátom, amikor a lépcsőházak fordulóiban, folyosóin pusztulásra ítélt növényeket látok. Vajon jó ember, aki “ott felejtette” őket?

Díszgyertyák tisztítása

Korábban már számos olyan anyag tisztításáról írtunk, melyek formálhatóságuknak köszönhetően -szinte kivétel nélkül- bármilyen stílusú otthon kényelmét, hangulatát képesek fokozni.
Ebből a sorból vétek volna épp a viaszt és talán legközismertebb végtermékét a díszgyertyát kihagyni.

Az otthonunkhoz leginkább illő díszgyertyák mellett az alkalmi díszgyertyák (pl. a “szív alakú” Valentin napi 🙂 ) is csak a legritkább esetben kerülnek meggyújtásra. Ha nem tesszük ki őket óvatlanul nagyobb hőhatásnak (közvetlen napfény, lámpa közelsége, hőforrások) , akár évekig is lakásunk díszei lehetnek.
Egy dísz pedig csak abban az esetben tölti be feladatkörét, hanem lepi be a por.

A díszgyertyák tisztítása roppant egyszerű művelet:
– a festett díszgyertyákat száraz, puha sörtéjű ecsettel átsimítva portalaníthatjuk,
– míg az anyagukban színezetteket alkoholos -nem szöszölő(!) – ronggyal, könnyed mozdulatokkal szabadíthatjuk meg a rájuk rakódott szennyeződéstől.

Bármilyen porosnak, koszosnak tűnik is kedvenc díszgyertyánk, sose próbáljuk meg azt ledörzsölni róla!

Míg teamécsesek és egyéb világításra szánt gyertyák esetében a leégés idejét nyújthatjuk akár kétszeresére, addig díszgyertyák esetében a tisztítást könnyíthetjük meg, ha 1-2 órára a mélyhűtőbe rakjuk.

Az elefántcsont tisztítása

Mai posztunkban, egy különleges tárgy tisztításáról fogunk írni. Az elefántcsont  nagyon ritka, így a belőle készült tárgyak is igen értékesek. Ha mégis olyan szerencsések vagyok, hogy a birtokunkban van egy akkor íme néhány praktika.

Ha az elefántcsontot világos, napos helyen tartjuk, kevésbé sárgul meg. A sötétség gyorsítja a sárgulást. A megsárgult tárgyakatterpentinbe mártott ronggyal dörzsöljük át, majd tegyük a napra száradni. A tárgy újból felveszi eredeti színét.

Az elefántcsont tárgyakat hosszabb időre ne tegyük ki erős napfény vagy hő hatásának, mert kiszáradnak és megrepedeznek. A repedéseket viasszal tömjük el.

Elefántcsontból készült tárgyakat puha ecsettel portalanítsuk. Ha piszkosak, foltosak, alkohollal mossuk le, és vattával töröljük szárazra. A vizet és a szappant kerüljük, mert száradás után repedéseket okozhatnak az elefántcsontban.

Ha az elefántcsont valódiságát szeretnénk megvizsgálni, csöpögtessünk rá néhány csepp tömény kénsavat. Ha a tárgy negyedóra elteltével nem színeződik el, nem válik rózsaszínűvé, akkor az elefántcsont eredeti. A valódi elefántcsonton a sav semmiféle változást nem idéz elő.

Forrás: Tausz György

Hangfalak tisztítása

A hangfalak tisztítása nagyon trükkös egy dolog. Vigyázni kell arra, hogy a hangfal különböző részeit különböző módon kell takarítani. Nagyon fontos, hogy úgy takarítsuk, hogyha nem figyelünk eléggé akkor maradandó károsodást tudunk okozni. Nagy türelemmel és odafigyeléssel azonban ez is könnyen tisztítható.

Először is vegyük le a védő hangszóróselymet a hangfalról. Úgy tegyük ezt, hogy ne sértsük meg a szövetet és a hangfal burkolatát se. A selyem feladata, hogy megvédje a hangszórókat a porosodástól, így abban az esetben, ha nagyon poros marad a hangfal a selyem levétele után is, akkor cseréljük ki. A legegyszerűbb, ha a kiporszívózzuk a lekisebb fokozatra állítva. Hogyha valamilyen folt keletkezett a selymen, akkor érdemes mósószeres vízzel, vagy az erre késszített habbal áttörölni. Arra vigyázzunk, hogy ne rakjuk vissza addig, amíg meg nem szárad.

Ezek után tisztítsuk meg a hangszórókat. Ehhez a legegyszerűbb módszer, ha veszünk egy puhafejű (festő) ecsetet és ezzel poroljuk le. Ez azért fontos, mert a megragadt por befolyásolhatja, a hangfalaink tiszta hangzását.

Fontos kitakarítani a subwoofer részeket is a hangfalon, egy nedves ronggyal, véletlenül sem vizessel, nehogy belecsöpögjön a víz a hangfal belsejébe.

Végül azokat a részeket, amelyek nagyon érzékenyek,pl. magassugárzó, óvatosan ún. microfiber kendővel takarítsuk át.

Reluxa tisztítása

reluxa

Úgy tűnik idén kaptunk még egy esélyt, hogy bepótoljuk az elmaradt őszi nagytakarítást. Aki még nem tette meg, az ezen a hétvégén elvégezheti az ablakok, függönyök, és a sötétítők takarítását. Hogy ez utóbbit milyen módon tisztíthatjuk meg? Mai cikkünkben a sötétítők közül a reluxák tisztításával foglalkozunk!

Ha a reluxát rendszeresen (hetente legalább egyszer) portalanítjuk, a későbbiekben ritkábban kell nagyobb takarítást végeznünk. A port ecsettel vagy ronggyal távolítsuk el úgy, hogy minden egyes lamellát végigtörölgetünk. A nehezen hozzáférhető részeket pedig puha kefével keféljük le. A piszkosabb lamellákat nedvesen tisztítsuk. Vízhez öntsünk egy kevés szalmiákszeszt (egy liter víz, egy deci szalmiákszesz), és ezzel dörzsöljük végig a lemezeket. Hagyjuk megszáradni, csak utána csukjuk össze. A reluxát könnyebb lemosni, ha a lamellákat egy síkba összecsukjuk. A zárt, sima felületet ecsettel vagy puha kefével mossuk le, de legyünk óvatosak, a tisztítóeszközt ne nyomjuk rá erősen, mert behajlik, és a tisztítás nem lesz tökéletes, és a reluxa is sérülhet. Ha több reluxánk van, szivacsból érdemes tisztítószerszámot kialakítani, mégpedig úgy, hogy az igazodjon a lamellák méreteihez. A lamella tisztítóval gyorsabban és jól tudjuk tisztítani a reluxát.

Forrás: Tausz

A szobanövények tisztítása

DracenaSilkPlantWickerBasket

A növények, a bútorokhoz hasonlóan porosodnak. Ez nem csak esztétikai probléma, hanem a növény megfelelő működését is hátráltatja. Ezért időnként le kell tisztítani növényeinket. A legegyszerűbb, ha kitesszük őket a szemerkélő esőbe, az esőcseppek ugyanis nem hagynak foltot maguk után, és maximálisan felfrissítik a növényt. Ahol azonban ez nem oldható meg, a következőket ajánljuk: A nagy sima levelű növényeket nedves, puha ronggyal vagy szivaccsal törölgessük le. A szőrös levelű növények esetében a szőrök tövéhez kerülő víz rothadást okoz, ezért ezeknél egy puha ecset segítségével tudunk megszabadulni a portól. A kis növényeket pedig egyszerűen fogjuk meg, és fejjel lefelé mártsuk őket langyos vízbe, majd hagyjuk megszáradni.

forrás: pannonplant.hu