Külsö élösködök

 

Ide sorolhatók a bolhák és a kullancsok, stb. Ezek azok, amelyek ellen védekezni kell az év minden szakában. Jelenleg több, megbízható készítmény van forgalomban, amelyekkel adott ( havi, háromhavi ) időközönként kell kezelni az állatot ( Adventix, Frontline, Ex-spot, stb. ). Ezekről állatorvosánál érdeklődhet. Ezek alkalmasak a kutyák és macskák bolha és kullancsinváziójának leküzdésére ill. megakadályozására. Az egyedülálló hatóanyag (FIPRONIL) az ízeltlábúak központi idegrendszerét támadja és a parazitákat rendkívül gyorsan elpusztítja. A bolhák allergiát, a kullancsok halálos betegségeket okozhatnak, ezért különösen fontos, hogy ügyeljünk erre.

A bolha

 

A bolhák 1-6 mm nagyságú sötétbarna, szárnyatlan rovarok. Testük oldalirányból összelapított, ami a szőrzet közti gyors mozgást segíti. Ugrólábuk segítségével emellett nagyon nagy távolságba és magasságba képesek ugrani.

Az egyes fajoknak megvannak a maguk jellegzetes bolha fajai, de ezek gazdafajlagossága nem szoros. Macskában leggyakoribb a macskabolha (Ctenacephalides felis), kutyában a kutyabolha (Ctenacephalides canis) és emberben az emberbolha (Pulex irritans), de ezek mindegyike képes a többi fajon is vért szívni.

A nősténybolhák az állatokon és elsősorban azok környezetében (a szőnyegre, a parkettára, a talajra) rakják le petéiket. Az állatokon lerakott peték is rövid időn belül a földre hullanak. A kerekded, szürkésfehér, 0,5 mm nagyságú petékből 1-2 hónap alatt fejlődik ki a kifejlett bolha. A környezetben a petékből 2-12 nap alatt lárva lesz, majd a lárva 9-15 nap alatt, kétszeri vedlés után kokont sző maga köré és bebábozódik. A lárvák a környezetükben lévő szerves törmelékkel táplálkoznak. A bábidő hossza a körülményektől függően legalább 4-14 nap, de több hónap is lehet. A kifejlett bolha vérszíváskor keresi fel a gazdaállatot. A bolhák 3-4 évig is képesek életben maradni, jól bírják az éhezést, bár ha tehetik naponta szívnak vért.

A bolhásság tünetei

Leggyakrabban a bolhásságot kísérő vakaródzásra lesz figyelmes a tulajdonos. A bolhák mászkálásukkal és vérszívásukkal nyugtalanítják az állatokat. A figyelmes vizsgálódó megláthatja az állat bőrén a bolhákat ill. gyakrabban a bolhaürüléket. A bolhaürülék szabad szemmel jól látható, apró és fekete. Nedves vattához érintve pirosan elszínezi azt a kioldódó emésztett vértől.

Egyre gyakrabban fordul elő allergiás bőrgyulladás („bolhaekcéma”). A bolhanyálban lévő fehérje jellegű anyagok a vérszíváskor bejutnak az állatba és allergizálják a szervezetet. A következő bolhacsípés alkalmával a már allergizálódott szervezetben jellegzetes klinikai tünetek alakulnak ki. Ezek kiváltásához ilyenkor már egyetlen bolha is elegendő.

Kutyákban legtöbbször a faroktőnél és a hát-ágyéki részen jön létre nedvedző bőrgyulladás. Sokszor a kutya percek alatt kinyal egy tenyérnyi területet a testén (hot spot) és a gazda már csak a váratlanul odakerült sebre lesz figyelmes.

Macskában az allergiás reakció során elsősorban a nyakon, a háton és a combokon alakul ki bőrpír, majd kis hólyagok, pörkök jönnek létre. Kialakulhatnak szőrhiányos területek, esetleg szimmetrikusan a combokon és a hason is.

A bolhák az emberre is veszélyt jelentenek. A kutya- és a macskabolha köztigazdája egyes galandférgeknek, amik az embert is veszélyeztetik. A kutya és a macska bolhája az emberen is képes vért szívni és ezáltal különböző fertőző betegségeket terjesztenek, többek között a „macskakarmolásos betegség” kórokozóját.

A bolhák elleni védekezés

Az állatokat csak a kifejlett bolhák keresik fel, a bolhapeték a környezetben vannak. Ezek száma sokszorosa az állaton lévő bolháknak és kedvező körülmények között rövid időn belül kifejlődnek. Emiatt nagyon nehéz megszabadulni a bolháktól és a legjobb megelőzni a bajt.

A bolhákkal szinte egész évben találkozhatunk, de a főszezonjuk tavasztól őszig elsősorban a nyári meleg hónapokban van. Ezekben az időszakokban mindenképpen érdemes valamilyen tartós hatású készítménnyel kezelni az állatokat, amelyek még a vérszívás ill. a peterakás előtt elpusztítják a bolhát (pl. Frontline spot on és spray, Ex-spot, Advantage, Tiguvon, Kiltix nyakörv, Bolfo nyakörv).

 

A bolhák elleni védekezés alapja, hogy az együtt tartott valamennyi állatot és a környezetet egyidejűleg kezelni kell.

Legegyszerűbben alkalmazhatóak a spot on készítmények, amelyeket egy alkalommal kell az állatok nyakára cseppenteni és 1 ill. 2 hónapos időtartamra biztosan megvédik az állatot (pl. Frontline spot on, Ex-spot, Advantage, Tiguvon).

Kicsit körülményesebben használhatók, különösen macskák esetében a spray-k, ugyanakkor az újabbak nagyon megbízható hatásúak akár 1-2 hónapig is (pl. Frontline spray).

A nyakörvek között is vannak már olyanok, amelyek több hónapon keresztül folyamatosan adják le a hatóanyagukat és ez idő alatt valóban elpusztítják a bolhákat (pl. Kiltix, Bolfo).

Porzószerekből és fürösztőszerekből nagyon sokféle létezik a többi készítményhez viszonyítva viszonylag olcsón (pl. Bolfo por és sampon, Mikrotox sampon). Ezeknek nagy hátránya azonban, hogy általában nem rendelkeznek tartós hatással.

Léteznek szájon át adható tabletták (pl. Program tabl.), amelyek megakadályozzák a bolhák szaporodását, de az állatra került bolhát nem pusztítják el.

A környezet bolhamentesítésére legjobban spray-k használhatóak (pl. Insecticide 2000) és jelentősen csökkenti a peték számát a rendszeres porszívózás is.

A kullancs

Hazánkban közel 40 kullancsfaj fordul elő. Ezek közül háziállataink szempontjából legnagyobb jelentősége az Ixodes ricinusnak és Rhipicephalus sanguineusnak van. A kifejlett kullancsok 2-6 mm hosszúak, de vérszívás után a nőstények borsónyi, babnyi nagyságot is elérhetnek. A hímek és a nőstények is szívnak vért, azonban a hímek a háti felületüket beborító pajzs miatt nem tudnak jelentős mennyiségű vért felvenni. A kullancsok fűszálakon és bokrokon várakoznak az arra járó állatokra, amikre észrevétlenül ráesnek. Egy kullancs vérszívása 4-10 napig is eltarthat, majd ezt követően a megtermékenyített nőstény kullancs a talajra hullik, lerakja akár több ezer petéjét, majd elpusztul. A kifejlett kullancs évekig bírja az éhezést és a telet is képes átvészelni.

Hazánkban a kullancsok aktivitásában bizonyos szezonalitás figyelhető meg. Legaktívabbak az áprilistól június végéig tartó időszakban, amit egy nyári nyugalmi időszak követ. Augusztus második felétől októberig ismét fokozódik az aktivitásuk. Leginkább az erdős, bokros területeket kedvelik, de a belváros parkjaiban is előfordulnak.

A kullancsok által terjesztett betegségek

A kullancsok leggyakrabban vérszíváskor fertőzik meg az állatokat. A kórokozók a szúrástól számított néhány órától néhány napig terjedő időszakban jutnak át a kullancs nyálával az áldozatba, ezért kell a befúródott kullancsot minél hamarabb eltávolítani.

Babesiosis

A babesiosis egyre gyakrabban előforduló súlyos vérszegénységgel járó megbetegedés kutyákban, amely gyors állatorvosi beavatkozás hiányában végzetes. A tünetek 10 nappal - 3 héttel a fertőződést követően jelentkeznek. Leggyakoribb a heveny forma, ami nagyon jellegzetes tünetekkel jár: nagyfokú elesettség, láz (akár 42 ºC), a vérfestékvizelés miatt sötétbarna vizelet. Túlheveny lefolyás esetén fiatal kutyák vagy legyengült ellenállóképességű kutyák hirtelen elpusztulhatnak heveny légzési elégtelenségben ill. a vérkeringés heveny összeomlásában. Krónikus esetben láz, bágyadtság és a májelégtelenség tünetei jelentkeznek. Babesiosis gyanúja esetén nagyon fontos, hogy a kutya minél előbb állatorvosi ellátásban részesüljön!

Lyme-kór

Kutyákban a Lyme-kór, ellentétben az emberrel általában nem jár a kullancscsípés körül kialakuló bőrpírral. Sok esetben úgy alakul ki a kutyában szeropozitivitás, hogy a tulajdonos nem is vesz észre semmit. A tünetek hetekkel vagy akár hónapokkal a fertőződést követően jelentkeznek: étvágytalanság, láz, sántaság, duzzadt, esetleg fájdalmas ízületek. Emberre elsősorban a fertőzött kullancsok csípése jelent veszélyt, de előfordulhat megbetegedés a fertőzött kutya vizelete révén is. Kutyákban a betegség általában gyógyítható, de rendszerint 6-8 hétig tartó kezelést igényel.

Haemobartonellosis

A Haemobartonellosis többnyire csak legyengült ellenállóképességű állatokban fordul elő. Kutyában és macskában a vérszegénység tünetei 2-14 nappal a fertőződést követően jelentkeznek.

Hepatozoonosis

Kutyákban ritkán előforduló megbetegedés, ami rendszerint egyéb fertőző betegségekhez társul. A betegség kimenetele bizonytalan, lázzal, bágyadtsággal, izomfájdalmakkal, gennyes orrfolyással és kötőhártya-gyulladással jár.

A kullancsok elleni védekezés

A kullancs eltávolításához érdemes erre a célra kifejlesztett eszközt használni (pl. kullancs-eltávolító kanál), mert szakszerűtlen eltávolítás esetén a kullancs nyálában lévő kórokozók átjutnak az állatba. Mivel a fertőződés már néhány órával a kullancs megtelepedését követően bekövetkezhet, érdemes minél előbb átnézni az állatot a séta után, de a legbiztosabb tartósan megvédeni az állatot a kullancsoktól.

A kullancsok elleni védekezés célja megakadályozni a kullancs megtelepedését az állaton és ezáltal megelőzni a vérszívás során bekövetkező fertőzést. A cél tehát az, hogy a kullancs még azelőtt pusztuljon el, mielőtt a kórokozók átjutottak volna az állatba.

Erre ma már nagyon megbízható készítmények állnak rendelkezésre. A spot on készítményeket az állat nyakánál kell a bőrre csöppenteni és 1 hónapig hatásosak (pl. Frontline spot on kutyáknak és macskáknak, Ex-spot kutyáknak). A Fontline spray szintén 1 hónapig hatásos, de a kutyát vagy a macskát a fülétől a farkáig le kell fújni vele, ami különösen macskákban nem egyszerű feladat. A nyakörvek közül legmegbízhatóbb kutyáknál a Kiltix nyakörv, ami 7 hónapig pusztítja el a kullancsokat, macskáknál a Bolfo nyakörv, ami 10 hétig hatásos kullancs ellen.