Békés megye hírek

Új korszak kezdődhet a területfejlesztéssel!

Új korszak kezdődhet a területfejlesztéssel!
A Békés Megyei Közlöny decemberben közölt interjút Farkas Zoltánnal, Békés Megye Képviselő-testületének elnökével, arról milyen feladatokat enged el a megyei önkormányzat, hogyan zajlott le az átadás folyamata és mit tartogat a jövő?

Mozgalmas, történésekben gazdag egy évet tudhat maga mögött a Békés Megyei Önkormányzat. Évet és talán egy korszakot is értékeltünk. Interjú Farkas Zoltánnal, Békés Megye Képviselő-testületének elnökével.

Nehéz volt időpontot találni erre az interjúra. Valóban ilyen zsúfoltak a napjai?

A zsúfolt nem a legjobb szó arra, amennyit dolgozunk. A munkatársaim már hozzászoktak ahhoz, hogy a megyei önkormányzatnál nem délután négyig tart a munkaidő, de az utóbbi időben erre jócskán rá kellett dolgozniuk, sokat éjszakázunk. Szerencse, hogy jó csapattal dolgozom, akik ebben az átmeneti időszakban is tették a dolgukat.

Ha jól tudom, az átmeneti időszak pontosan 2012. január 1-ig tart, hiszen ekkor veszi át a Kormányhivatal a megyei intézményrendszert. Ön még szeptemberben sajtótájékoztatót tartott a változásokról, de azóta nem hallhattuk nyilatkozni. Van ennek valami oka?

Az a sajtótájékoztató, amire ön gondol még hamarabb, júliusban volt. Annak, hogy nem nyilatkoztam, több oka is van. Az úgymond „kötelező”, protokoll megjelenéseken túl komoly politikus meggondolja, hogy mikor áll a nyilvánosság elé, hogy amit képvisel, az igazán hiteles legyen. Azt nem az én dolgom megítélni, milyen politikusnak tartanak az emberek, de ehhez az elvhez (is) tartom magam. Akkor júliusban, a többi tizennyolc megye elnökével egy hosszú megbeszélés-sorozatot zártunk le Orbán Viktor Miniszterelnökkel, melynek eredményeként elvi döntés született arról, hogy az intézményfenntartás helyett a jövőben a területfejlesztés lesz a megyék fő feladata. Ezt az akkor már megmásíthatatlan elvi döntést szerettem volna elmondani az embereknek.

Lezáródott tehát egy folyamat, de egyúttal elkezdődött egy másik is melyről eddig nem sokat hallhattunk. Mesélne nekünk erről?

Nem tudok és nem is akarok kiemelni semmit az elmúlt időszakból, ami rengeteg egyeztetéssel, munkával telt. A bejelentés után idő kellett ahhoz, hogy kialakuljon az átadás-átvétel folyamata, és nagyon vártuk a vonatkozó jogszabályokat is, melyek alapján jogszerűen járhatunk el. Helyben felállt egy bizottság, mely az intézmények átvételét koordinálja. Ebben rajtunk és a Kormányhivatalon túl a Magyar Államkincstár vesz részt. Hónapok óta heti egyeztetéseken vették át a szakértők az intézményeinket, nonprofit kft.-ket és az alapítványainkat. Több „előadáson” mutattuk be a Kormányhivatalnak azt a különleges felépítést, rendszert, melytől mi nagyon különlegesnek számítunk, úgymond kilógunk a megyék sorából. Nehéz ezt a rendszert kívülről átlátni, ezért is szántunk rá időt. A hivatalos adatszolgáltatáson túl ezért több szakmai anyagot, prezentációkat is átadtunk.

Sok változat felmerült arról, melyik intézmény hova fog kerülni. Van már végleges döntés a Kormány részéről?

Igen, többségben már eldőlt. A Békés Megyei Jókai Színház és a Békés Megyei Napsugár Bábszínház egyenesen Békéscsabához kerül. A Békés Megyei Harruckern János, a Tisza Kálmán és a Hunyadi János Közoktatási intézmények, a három nagy szociális intézményrendszerünk, az alapítványaink, és gazdasági társaságaink a Kormányhivatalhoz kerülnek. A Békés Megyei Tudásház és Könyvtár, illetve a Békés Megyei Levéltár szintén a Kormányhivatalhoz megy át, de végleges sorsa előreláthatóan januárban fog eldőlni, ez nem rajtunk múló történet. Végül a Békés Megye Képviselő-testülete Pándy Kálmán Kórháza egyenesen a GYEMSZI-hez, majd közvetlen minisztériumi irányítás alá kerül.

Farkas Zoltán, elnök

Folyamatosan hangsúlyozta felsorolásában a békés megyei jelzőt? Miért?

Azért, mert ez az intézményeink neve és büszke vagyok rá, hogy ilyen, kiváló állapotban lévő intézményeket adhatok át, remélem jó kezekbe! Nincs az intézményeinknek 60 napon túli lejárt számlája, mi vagyunk az egyetlen megye az országban, aki nem igényelt ÖNHIKI támogatást, továbbá nincs likvid hitelünk sem. Egész egyszerűen nem volt rá szükségünk! Ezért is haragszom arra, ha a sajtóban a felvett 9,4 milliárd forint kötvényt – melyből 7 milliárd jelenleg is lekötött betétünk van, további 1 milliárd forint pedig a folyószámlánkon megtalálható – adósságként tüntetik fel. Az, hogy valaki a megyei önkormányzatnál dolgozhatott jelentett egyfajta elismerést, a vezetőink a legjobban kvalifikált szakemberek közül kerültek ki. Ezért is lehet az, hogy a minden megyét érintő átadásnál a tőlünk kapott adatszolgáltatást példáként elküldték minden megyének, hogy ezt így kell csinálni, megköszönve a munkánkat. Vagy, hogy a kialakított rendszerünk olyannyira egyedülálló, hogy megértése fejtörést okoz. Azt sem hallgathatjuk el, hogy a pénzügyi egyensúly mellett 2007 óta 19 milliárd forint értékű fejlesztést kezdtünk el vagy hajtottunk végre.

Igen, de ennek ellenére mégis gyakran kapják azt a kritikát, hogy ha ilyen jó a megyei önkormányzat, miért áll az utolsó helyen Békés megye? Miért itt legnagyobb a munkanélküliség?

Aki ilyen kritikát fogalmaz meg, annak teljes mértékben igaza van. Ezek tények, melyeket kár lenne vitatni és nem is vitatjuk. A megyei önkormányzatnak 2006 óta, azaz mióta elvették a területfejlesztési jogkörünket nem volt ráhatása a megye településeinek fejlődésére. Csak annyit tudtunk tenni, hogy öt éve a saját intézményrendszerünket átalakítottuk, így mára azok gazdaságosan működnek, a lakosság felé vállalt feladatainkat jól látják el. Emellett a megye eddigi legnagyobb foglalkoztatójaként 4200 embernek adtunk biztos megélhetést. Azzal, hogy a megyék újra megkapják a területfejlesztés jogát, a pályázatok kiírásának, elbírálásának lehetőségét, nagyobb beleszólásunk lehet abba, ki és mit fejleszt megyénkben, hogy több álláshelyet teremtsünk. Ma karácsony előtt még csak egy ígéretet tudok letenni erre az asztalra, de bízom benne, hogy ha megkapjuk a lehetőséget, és ön újra interjút kér tőlem … mondjuk három év múlva, már ezen a területen is szép eredményeket tudunk felmutatni.

A területfejlesztés lesz az elsődleges feladata a megyei önkormányzatnak.

Apropó karácsony, hogyan tölti az ünnepeket a megye elnöke?

A családom, a feleségem és a gyerekeim jelentik azt a biztos hátteret, mely nélkülözhetetlen ehhez a fokozott tempóhoz. Szeretnék legalább az ünnepekkor visszaadni nekik valamit abból, amit év közben folyamatosan kapok tőlük, s amit itt is szeretnék megköszönni nekik.