Jelenlegi hely

Matrac garanciával kapcsolatos hasznos tudnivalók

ARCHIVUM

A garanciát a termékek gyártói biztosítják a vásárlók részére, de hogy ennek milyen feltételei vannak, illetve mire is vonatkozik a jótállást az termékkörönként eltér.

A bútorok nagy többségénél 1-2 év, míg a matracok ( általános tudnivalók) esetében akár 10, de szélsőséges esetben 25 év garanciát is magunkénak tudhatunk. A jótállás érvényesítéséhez szükséges dokumentumok megőrzése feltétlenül szükséges, a garanciajegy meglétét mindig ellenőrizzük, a benne foglaltakat pedig olvassuk el.

Mire vonatkozik a matrac garancia?

A garanciát a matracgyártók mind a külső huzatra, mind pedig a belső magra egyaránt biztosítják.

A matrac szövetére (gyártási hiba, szövet-foszlás) általában legfeljebb 1-2 évig érvényesíthetünk jótállási igényt, ezért is érdemes óvni a huzatot. A matrac belső szerkezetére vonatkozó garanciális feltételek némileg eltérhetnek a márkától függően, illetve a felhasznált alapanyag sajátosságai is befolyásolják az időtartamot.

(A 10 éves jótállást minden esetben -típustól függetlenül- a matrac magjára illetve belső tartalmára vállalják a gyártók. A deformálódás mértékét általában 20-30%-ban állapítják meg, ez a jótállás érvényesítésének feltétele. Ennél hosszabb időre szóló jótállást csak néhány cég kínál, általában rugómentes típusokra (elsősorban hideghab alapanyagú matracokra), ahol a fent említett formaváltozásnál kisebb mértékű megsüllyedésnél, kigödrösödésnél is érvényesíthetik panaszukat.)

Ennél hosszabb időre szóló jótállást csak néhány cég kínál, általában rugómentes típusokra (elsősorban hideghab alapanyagú matracokra), ahol a fent említett formaváltozásnál kisebb mértékű megsüllyedésnél, kigödrösödésnél is érvényesíthetik panaszukat.

A leggyakoribb és az egyik legkellemetlenebb hibaforrás a matrac deréktáji részének kipuhulása, rosszabb esetben megsüllyedése. Ez egy a használat során lassan, fokozatosan kialakuló probléma, aminek megléte felett nem érdemes szemet hunyni sokáig.(Természetesen fontos szempont garancia esetében, hogy a matracot a megfelelő módon használták-e korábban.

Kizáró tényező lehet például, ha

  • ágykeret nélkül (ágykeret) , a földön használjuk a matracot, meggátolva ezzel a szellőzést.
  • nem tartottuk be a gyártó által meghatározott súlykorlátot.

További probléma lehet az ágybetétekkel

  • a huzat kopása,
  • az oldalhab kitüremkedése,
  • a párnázó réteg elvékonyodása és még jó néhány egyéb hiba.

Bármilyen kellemetlenséggel is találkozzunk, igyekezzük mielőbb orvosolni azt, hiszen igen kis eséllyel számíthatunk arra, hogy a probléma magától elhárul.

Javaslat: matracunkat használjuk rendeltetésszerűen, fordítsunk fokozott figyelmet annak ápolására.

Ágy nélkül is használható a matrac?

A legtöbb matrac igényli az ágykeretben való használatot, de még a speciális alátámasztást is megkövetelheti. A keret nélkül való mindennapos használat rendkívüli mértékben megnehezíti az ágybetét szellőzőzését, így élettartamát, higiénikus tulajdonságait károsan befolyásolja.

A matracok nagy többsége ráadásul megköveteli az oldalsó megtámasztást, hiszen ráüléskor vagy akár a szélen való alvás során az igénybevétel fokozottabb, ami megint csak az élettartam csökkenését eredményezi. Léteznek azonban olyan típusok, amelyek nem érzékenyek az ilyen jellegű problémákra, legfeljebb az átforgatást kell gyakrabban végezni az átlagosnál.

Mindenesetre érdemes elolvasni a garancialevelet, ugyanis sok matrac esetén kötelező ágyban használnunk a matracot, hogy ne veszítsük el a rá vonatkozó garanciát.

 

Matrac garanciával kapcsolatos hasznos tudnivalók Kapcsolódó termékek