Az alkalmi munkavállalás és a "teljesítménybérezés" kombinálható!
Alkalmi munkavállaló jelenléti íve
Kedves Big Cat!
Az 1997. évi LXXIV. törvény 6.§ (2) bekezdése szerint "... a munkavállaló munkábalépésekor ... a kifizetendő munkadíj rovatokat kell kitöltenie. "
Nem azt, hogy hogyan, miből fogják kiszámolni, hanem, hogy mennyit fog kapni. Ez így teljesen életszerű is. Munkába lépés előtt megbeszélik, (nem írják le, mert a 6.§.(4) alapján ez is elég,) hogy mit kell dolgozni, és azért, arra az egy napra, mennyit fog kapni.
Szerintem teljesen életszerűtlen akár idő, akár más teljesítménymutató függvényében meghatározni a munkabért, mert akkor esetleg előfordulhatna (?) az is, hogy a végén kiderülne, hogy nem is minősülhetett volna alkalmi munkavállalásnak, ami rettentő bonyodalmat okozhatna. (Pl. bejelentések elmaradása!)
Gyakorlatban pedig pl. úgy türténik a dolog, hogy reggel jönnek az emberek az AM könyvükkel szüretelni, tudják, hogy du. 4-ig kell dolgozni. Reggel beírják, hogy 3000 Ft-ot fog kapni. Munka végeztével megkapják a pénz, meg a bélyeget (+aláírásokat).
Mi a francot kellene még leírni elszámolás gyanánt?
Egyébként az AM tv. 11.§.(1) bek. b) pont szerint az Mt VII. fejezetét (ebben a az elszámolás előírása is,) az AM tv. szerinti eltérésekkel kell alkalmazni.
Hát szerintem épp ennek felel meg, hogy az AM könyvbe be kell írni, hogy mennyit fog kapni a dolgozó. Ezen még változtatni se nagyon lehet, nem hogy elszámolgatni valamit ...
Aztán ugye megint előkerül a jelenléti ív vezetésénél a kinek érdeke probléma, márcsak az AM időlimitek esetleges vitája esetén a munakáltatónak elemi érdeke, hogy bizonyítani tudja, nem rendes munakszerződés megkerüléséről van szó.
Kedves kilenc, mint nyilván te is tudod a bérelszámoláson nemcsak a bér összegét, hanem a bér összgének alapjául szolgáló naturáliát (időt, teljesítményt) is fel kell tüntetni, méghozzá olyan módon, hogy abból a munakválló számára egyértelműen ellenőrizhető legyen a bér helyes számítása. ehhez pedig időbérnél a munakidő valamiféle nyilvántartása szükséges. Az elszámolás egyértelműségéről szóló szabály alól semmi sem mentesít, és mint mondtam semmi köze a tb elszámolszálási szabályokhoz.
Ezt értem bérelszámolás alatt, és tudomásom szerint a szakma is ezt érti bérelszámolás alatt, nem pedig azt, hogy egy összeget biggyesztenek a bérelszámoló lapra, aztána dolgozó találja ki, hogy most mire kapta a pénzt.
Csak a következő lépés a bérelszámolásban, hogy az így kiszámított bérből a megfelelő járulékokat, adókat stb. levonják.
At AM esetén ez igazán egyszerű, egy sor egy lapon.
Megnéztem a Kilenc által hivatkozott törvényt, a 6 par. (8) írja:
A munkáltatót az alkalmi foglalkoztatás „esetén a társadalombiztosítási jogszabályokban előírt nyilvántartási és bejelentési kötelezettség nem terheli. A munkáltató olyan nyilvántartást köteles vezetni, amely tartalmazza a munkavállaló adatait, az AM könyv sorszámát, a lerótt közteherjegy értékét, a nettó kifizetés összegét, valamint a munkavállaló aláírását.”
Akkor ezen kívül még kell külön bérelszámoló ívet is adni nekik? Ugyanazokat az adatokat tartalmazná, mint amit a törvény kér, időadatokat egyik sem említ... Vagy akkor mégis jelenléti ívet kell vezetni?
Kedves Big Cat!
Éredekes lenne ez a bérelszámolás, amit Te emlegetsz. Az AM könyves dolgozónak nincs az Mt. szerinti munkaszerződése. (Az AM könyv aláírása minősül munkaszerződésnek.) Nincs személyi alapbére. Az AM könyvbe kell beírni a kifizetendő összeget. Miből álna ugyan a "bérelszámolás" ? Ugyan azt az összeget le kellene írni egy "bérelszámolás" című lapra is? Más összeg nem is lenne rajta, hiszen nincs levonás.
Szóval mégis mit értesz bérelszámolás alatt?
AM könyvvel történő foglalkoztatás esetén egyenlőre nincs megkövetelve a jelenléti ív vezetése, mint munkaidő nyilvántartás. Azért írom, hogy egyenlőre, mert az AM törvény valóban nem nevesíti a 140/A-t a kivételek között, azonban legjobb tudásom szerint a munkaügyi felügyelők egyenlőre nem követelik meg!
Véleményem szerint, azon túl, hogy ez bizonyos szempontból valóban kiskapu féle a munkáltatónak, mégsem fogja sem az apeh, sem az ommf, sem pedig a bíróság átminősíteni, csak akkor, ha az időkorlátokat átlépik a felek: pld. 6 egymást követő napig kiskönyvvel történik a foglalkoztatás.
Valóban van egy bélyeg lap (nevezhetjük bérelszámoló lapnak is), ezt a jogszabályban meghatározott tartalommal kell vezetni meg minden, de ezen nem kell feltüntetni a munkaidővel kapcsolatos adatokat, csak a napot, a lerótt közteherjegyet stb.
Szerintem nem kell a bérelszámolást adni a dolgozóknak alkalmi foglalkoztatás esetén, hiszen az teljesenn életidegen dolog lenne. Alkalmi foglalkoztatásnál pont az a lényeg, hogy egy az egyben lehet zsebből fizetni.
"ez egy "kvázi próbaidős" dolog" Ez a bíróság és APEH előtt elég is a színlelt szerződés megállapítására. Ez akkor is igaz, ha egyébként beleférnének az AM törvény által megszabott időkeretekbe.
A dolgozóknak a munkabérükról bérelszámolást kell kapniuk, ez alól nincs kivétel. Ennek semmi köze a az adó és járulékfizetéshez.
Hát, tény, hogy némely munkavállalónál ez egy "kvázi próbaidős" dolog az AM könyvvel, akik ha bizonyítanak, rendes határozatlan idejű mszerződés kapnak 1-2 hó múlva.
De van néhány kisegítő pultos is, akik jellemzően hétvégén és csak igény szerint ugranak be, de pl. vakáció alatt elképzelhető 5 nap egyhuzamban, sok napi munkaórában.
Big Cat, AM könyv esetében mit értesz bérelszámoló íven? Nem elegendő bevésni a Ft-ot az AM könyvbe és beragasztani a közteherjegyet???
Az alant írt szituáci gyanúsan emlékezetet a joggal való visszaélésre. Egy kávézóban attól tartok, hogy nem alkalmi munakvégzés van, hanem rendszeres, így az alkalmi munakvállalás imitálása csak a rendes munakszerződéssel járó terhek kikerülését szolgálja, ha jól sejtem.
Munkaidőnyilvántartásnak szerintem nincs értelme alkalmi munkavállalásnél, hiszen a munakvioszony csak és kizárólag az egy alkalomra korlátozódik, a munkavállaló azonnal kezdhet egy újjabbat. Ha ezt ugyanannál a munkáltatónál teszi, ismét felmerül a joggal való visszaélés lehetősége.
Egyébként a munkaidőnyilvántartásul a bérelszámoló ív szolgál.
Azt jól gondolod, hogy bizonyos paragrafusokat nem kötelező alkalmazni. [1997. évi LXXIV. törvény 11.§. a) pont] Így pédául a 11 óra pihenőidőt nem kell betartani. A 12/48 órát előíró szabály azonban nem szerepel a kivételek között. Ugyanígy nincs a kivételek között a munkaidő nyilvántartásának az előírása. Ezek alapján a "jelenléti ív" is szükséges. :-(
Hát ezt eddig még én sem gondoltam így át :-( várom mások vélemynét is!
Üdv!
Elegendő-e szerintetek az alkalmi munkavállalói könyvbe történő napi bejegyzés egy kávézóban, vagy kellene külön jelenléti ívet is vezetni, kezdett X órakor, végzett Y órakor?
És jól tudom-e , hogy alkalmi munkavállalónál nem kötelező bizonyos Mt. paragrafusokat alkalmazni, gondolok itt pl.arra, hogy a két munkanap között min. 11 óra pihenőidőt kell biztosítani, vagy napi max 12 / heti max 48 órát dolgozhat összesen egy munkavállaló?
Kíváncsian várom a véleményeteket!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02